Napełnianiem kieliszków zajmuje się gospodarz przyjęcia, nalewając najpierw odrobinę wina do swojego - na wypadek gdyby w winie znajdowały się okruchy korka.
Białe wino nie powinno być serwowane bezpośrednio po wyjęciu z lodówki i zaraz po otwarciu, by mogło rozwinąć bukiet i uwolnić aromat potrzebuje temperatury powyżej 8-10 st. C i kontaktu z powietrzem.
Czerwone wino przechowuje się w temperaturze pokojowej, a otwiera się mniej więcej pół godziny przed podaniem, aby uwolniło bukiet.
Gdy w pomieszczeniu jest gorąco, wino należy lekko schłodzić (do ok. 18 st. C).
Przez długie lata obowiązywała zasada: czerwone wino do czerwonego mięsa, białe do drobiu i ryb. Dziś dobiera się wino raczej na zasadzie przeciwstawności smaków - do łagodnych potraw podaje się wina o wyrazistym smaku, a do potraw z czerwonego mięsa i dziczyzny podaje się wina delikatne.
Otwieranie wina: po uporaniu się z kapturkiem i banderolą należy przetrzeć wierzch korka ściereczką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Zdarza się, że korek ciemnieje od pleśni, która rozwinęła się pod kapturkiem, nie oznacza to jednak, że wino jest zepsute.
Przy nalewaniu bardzo dojrzałego wina lekko pochylony kieliszek powinno się trzymać za nóżkę i powoli nalewać wino po ściance kieliszka.
Przy nalewaniu wina młodego nie musimy trzymać kieliszka w ręku, należy jednak lać wino powoli aby się nie wzburzyło.
Powinniśmy również pamiętać, aby podczas nalewania nie zasłaniać swoją postacią butelki ani kieliszka, jak również o tym, że przy nalewaniu butelkę należy trzymać w taki sposób, aby była zwrócona etykietą do osoby, której serwujemy wino.
Kieliszki do białego wina należy napełniać najwyżej do połowy, natomiast kieliszki do wina czerwonego napełniamy w około 1/3.