Odpowiedni rozmiar obrusa – ma zwisać z każdej strony po 25 cm w przypadku stołu prostokątnego lub kwadratowego, a 30 cm w przypadku okrągłego. Jeśli na stole mają stać kwiaty, to koniecznie żywe i nie za wysokie. Możesz też ustawić świece – białe albo kolorowe, w zależności od przystrojenia całości. Nie powinny jednak one być zapachowe – trudno trafić w gusta wszystkich gości.
Przestrzeń przy stole, przypadająca na 1 gościa musi pozwalać na swobodę ruchów – 60 cm przy stole prostokątnym, a przy owalnym lub okrągłym, może być trochę mniejsza. W centralnym punkcie ok. 1 cm od krawędzi stołu, postaw duży płytki talerz. Na nim należy połóż talerz głęboki (bulionówkę) albo talerz mały (w zależności od tego, co będzie podawane).
Sztućce, z których gość będzie korzystał w pierwszej kolejności, połóż najdalej od talerza, a najbliżej te, po które sięgnie na końcu. Wyjątek to sztućce do deseru, które połóż u góry za talerzem. Miejsce noży i łyżek jest po stronie prawej, widelca po lewej. Wyjątki: gdy podajesz widelec do przystawek, które nie wymagają użycia noża, połóż go po stronie prawej. Po lewej stronie połóż łyżkę do spaghetti. Łyżeczkę położoną u góry połóż trzonkiem do prawej strony, a jeśli leży tam widelczyk – połóż go odwrotnie.
Serwetki – gdy jest płócienna, może leżeć na talerzu, zwinięta w rulonik i spięta lub stać na nim. Jeśli ma być obok talerza, to po lewej stronie nakrycia.
Kieliszki powinny znajdować się u góry po lewej stronie nakrycia, ułożone według kolejności serwowanego alkoholu – pierwszy używany od zewnętrznej strony – kieliszek do szampana. Następnie do wina białego, czerwonego i kieliszek lub szklanka do wody.