Czy wiesz jak być  taktownym? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak być taktownym?

Brak ogłady i nietaktowne zachowania często polegają na wścibstwie, sarkastycznych komentarzy, zadawania zbyt osobistych pytań. Jak nie popełnić gafy i nikogo nie urazić naszym zachowaniem?
/ 28.09.2010 18:14
Czy wiesz jak być  taktownym? fot. Czy.wieszjak.pl

Takt to taki sposób zachowania, który chroni przed wyrządzeniem ludziom niepotrzebnych przykrości. Taktu uczy dobre wychowanie, którego ważną częścią jest uwzględnienie tego, jak inne osoby czują się w związku z naszymi słowami i zachowaniami.

Staraj się powściągać słowa, gesty i miny, kiedy przeczuwasz, że mogą wprawią kogoś w zakłopotanie.

Nie poruszaj tematów i spraw, o których ktoś nie chce rozmawiać lub go to krępuje. Obserwuj reakcje swojego rozmówcy, jeśli nie widzisz w swoim pytaniu nic niestosownego - jeżeli będzie odpowiadał niechętnie, nie brnij dalej i przeroś za nietakt, to zawsze rehabilituje Cię w oczach urażonej osoby.

Uwagi krytyczne też powinny być taktowne. Skuteczna krytyka pomaga zmienić niekorzystne zachowanie, ale nie sprawia, że ktoś czuje się atakowany.

Taktu warto nauczyć się nie tylko ze względu na innych. W dobrych relacjach między ludźmi chodzi o to, aby wytwarzać i podtrzymywać dobrą atmosferę oraz wzajemną sympatię.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)