Praca, zakupy, gotowanie, wizyta w urzędzie, pranie, odkurzanie, zabawa z maluszkiem, spotkanie z koleżanką... Tylko jak to zmieścić w jednej dobie? Spokojnie. Wystarczy dobra organizacja.
Twój maluszek/03.04.2013 16:25
fot. Fotolia
Gospodarowanie czasem to taka sama umiejętność jak każda inna. Tego naprawdę można, a nawet trzeba się nauczyć. Podpowiemy ci, jak zostać mistrzynią organizacji.
Rada nr 1 - Przeanalizuj swój dzień
Zapisuj wszystko: przerwy na kawę, pogaduszki, internet, ile minut spędziłaś na szukaniu kluczy, zakupach czy oglądaniu telewizji. Może okazać się, że twój wypełniony po brzegi dzień jest dziurawy jak sito. To nie koniec. Zapraszam na analizę tego, co zapisałaś. Zastanów się, czy dana czynność była konieczna, a czas przeznaczony na jej wykonanie adekwatny. Bywa, że zadanie zajmuje wprawdzie dwie godziny, ale tak naprawdę poświęca mu się tylko 45 minut. Resztę zajmuje telefonowanie, robienie kawy itp. Wiesz już którędy przecieka czas?
Rada nr 2 - Wyznacz sobie cele
Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, np. marzysz o podwyżce (określ kwotę), o nowych umiejętnościach (ale jakich?), zgubieniu kilogramów (ilu?). Wybierz najważniejsze dwa, trzy cele.Wyznacz czas, w którym chcesz je osiągnąć. Pamiętaj o nich i często zadawaj sobie pytanie, czy to, co akurat robisz, przybliża cię do celu. Kiedy masz cele, łatwiej ci ocenić, czy coś „zaśmieca” twój czas. Planuj też zadania niepilne. Zrealizujesz je wtedy, gdy będziesz mogła, a nie musiała. Np. nie czekaj, aż ząb zacznie boleć, tylko idź w wolnej chwili do dentysty. Ból wymaga działania natychmiastowego, a wtedy trzeba zmieniać ważne plany.
Rada nr 3 - Dobrze wszystko planuj
Im precyzyjniej planujesz zadania, tym szybciej je wykonujesz. Znajdź też czas na relaks. Aby nie tracić czasu na codzienne zakupy, zrób listę posiłków na cały tydzień. Planujesz kupić meble? Zastanów się, jakie dokładnie (nie strawisz czasu na oglądanie rzeczy, których nie chcesz kupić).
Rada nr 4 - Łącz niektóre zadania
Kilka rzeczy w tej samej chwili?To doskonały sposób na efektywność. Zamiast wyprowadzać dziecko na spacer w wózku, zabierz je na przejażdżkę rowerową (zamontuj fotelik), a przy okazji wpadnij do sklepu, a potem zatrzymaj się na chwilę na placu zabaw: malec pobawi się w piaskownicy, a ty spotkasz z koleżanką.
Rada nr 5 - Zadbaj o porządek
Brak porządku nie pozwala się skoncentrować na zadaniu. Posegreguj papiery: ważne trzymaj przed sobą, drugorzędne usuń z pola widzenia. Podobnie zrób w domu. Niech każda rzecz ma swoje miejsce – powiedz o tym domownikom, aby odkładali je właśnie tam.
Rada nr 6 - Nie odwlekaj w nieskończoność
Nie zostawiaj ważnych spraw na później, bo zaległości zaczną się piętrzyć. To, że jakieś zadanie ciągle spada na koniec listy, może oznaczać, że się go boisz, np. wizyty u dentysty albo porażki. Jeśli już wiesz, dlaczego coś odwlekasz, zastanów się, co może się stać w najgorszym wypadku. Pewnie stwierdzisz, że to nic wielkiego (bo strach ma wielkie oczy). A potem wyobraź sobie radość po wykonaniu takiego trudnego zadania. Trudne rzeczy lepiej robić od razu. Fajnie jest szybko poczuć ulgę, że masz to z głowy.
Rada nr 7 - Bądź dla siebie dobra
Nie musisz wszystkiego robić sama. Dlatego do pracy zatrudnij domowników: np. ty sprzątasz, a twój partner robi zakupy. Proś o pomoc. Mów, jeśli czegoś nie chcesz zrobić! A za trudne zadania po prostu siebie nagradzaj.