Zakupy, porządki, wypieki

Przy pracach przedświątecznych skorzystaj z fachowej pomocy. Zaoszczędzony czas wykorzystaj na kosmetyczkę i fryzjera.
/ 10.04.2006 17:10
Zacznij od sporządzenia dokładnego planu pracy. Zanotuj - dzień po dniu - co na pewno musisz zrobić własnoręcznie, a co możesz zlecić domownikom. Skalkuluj dokładnie - może opłaci się skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Sprawdź, ile wydasz, a ile czasu przy okazji zaoszczędzisz.

Sprzątanie
Wiele prac, np. mycie okien, sprzątanie mieszkania, możesz zlecić wyspecjalizowanym firmom lub zatrudnić do nich studentów. Najlepiej korzystać z usług osób poleconych przez znajomych. Ale nawet wtedy kontroluj to, co robią, na przykład czy sprzątający nie używa tej samej gąbki do mycia toalety i ścierania kurzu. Wcześniej przygotuj im odpowiednie środki do czyszczenia. Do żyrandoli, kinkietów, żaluzji, witraży, rzeźbionych ram i mosiężnych bibelotów warto podsunąć "Blix", płyn, którym jedynie spryskuje się powierzchnię przedmiotów i nie trzeba ich szorować ani wycierać. Jeśli angażujesz kogoś, kogo nie znasz, nie zostawiaj go samego w domu. Ktoś z rodziny powinien nadzorować sprzątanie.
Godzina pracy to wydatek ok. 8 zł. Za dwa dni solidnego sprzątania zapłacisz więc 100 zł. Ale zyskasz przynajmniej 16 godzin na inne przygotowania!

Zakupy
Pamiętaj! Udane zakupy - to połowa sukcesu. Nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Zrób wcześniej szczegółową listę i od razu zaznacz, po co musisz sama iść do sklepu, a co mogą kupić mąż i dzieci. Koniecznie zostaw sobie pół dnia zapasu na sytuacje awaryjne, typu: stłukł się mendel jajek. Są sklepy, które dostarczają zamówiony towar do domu. Możesz też wykorzystać Internet (gdy wejdziesz do wyszukiwarki, wpisz hasło zakupy) do kupna żywności i prezentów. Zapłacisz gotówką przy odbiorze, kartą lub przelewem. Cena za dostarczenie przesyłki zależy od odległości, pory dnia lub nocy oraz wagi. Dostaniesz ją po 1,5-3 godz. od złożenia zamówienia. Zyskasz co najmniej 4-5 godzin.

Świąteczne dania i wypieki
Wiele restauracji i kawiarni piecze ciasta i przygotowuje potrawy na zamówienie klienta. By jednak mieć pewność, że ich wyroby nam odpowiadają, lepiej wcześniej zamówić małą porcję, np. pieczeni z jajkiem i spróbować. Cukiernicy często dodają do ciast zbyt wiele aromatu, czego akurat Ty możesz nie lubić. Nim złożysz zamówienie, poproś więc sprzedawcę o kawałeczek identycznego wypieku do spróbowania. Najbezpieczniej kupować ciasta bez kremów, np. mazurki, baby drożdżowe, sernik. Zawsze zabierajmy ze sobą paragon, bo będzie on podstawą reklamacji, gdyby okazało się, że potrawa była nieświeża czy nieapetyczna.
Zamówienie na świąteczne wyroby trzeba złożyć mniej więcej na dwa tygodnie przed świętami. Na rynku działają też małe rodzinne firmy (czasem gotowania podejmują się emerytki), które oferują domowe dania i ciasta za niezbyt wielkie pieniądze. Pytaj o nie znajomych.
Gotowanie jest czasochłonne. Na samo przygotowanie pasztetu poświęcisz około 2 godzin.

Małgorzata Świgoń