POLECAMY

Jak zaplanować urlop z dzieckiem?

W góry czy nad morze? W Polskę czy za granicę? Wszędzie może być fajnie, jeśli tylko miejsce wybierzecie z głową. A z naszymi podpowiedziami to nietrudne!
Jak zaplanować urlop z dzieckiem? fot. Fotolia
Gdy twoje dziecko było młodsze, na wakacjach wystarczało mu trochę piasku, woda, duża ilość zabawek i… oczywiście ty. Przedszkolak jest dużo bardziej ciekawy świata, chętnie więc nie tylko pobawi się na plaży, ale też zobaczy ciekawe miejsca i przeżyje niezwykłą przygodę. Weź to pod uwagę, kiedy wyjeżdżacie całą rodziną.

1. Urlop z dzieckiem: kierunek - morze

Taki wyjazd to dużo atrakcji: skakanie przez fale, przyglądanie się łodziom i motorówkom, rejs statkiem. I walory zdrowotne: pobyt nad morzem jest szczególnie polecany niejadkom, chorowitkom, alergikom. Wszystko to dzięki powietrzu, w którym znajduje się tzw. aerozol morski (czyli drobinki wody), a w nim mnóstwo minerałów. Nie zapomnij tylko o obowiązkowym ekwipunku nad polskie morze: kaloszach i pelerynie. Tak, na wspaniałą pogodę podczas całego urlopu nad Bałtykiem lepiej nie liczyć...

Dokąd jechać  Nie polecamy dużych kurortów (tłum i spaliny nie sprzyjają wypoczynkowi z dzieckiem). Lepiej szukać małej miejscowości położonej
w pobliżu większej, gdzie znajdą się atrakcje dla przedszkolaka. W razie niepogody możecie się tam wybrać.

Jak szukać kwatery Dowiedz się, jak daleko znajduje się od plaży. Wybieraj miejsca położone blisko morza. Im jest dalej, tym mniej jodu, a poza tym codzienne długie wędrówki na plażę z ekwipunkiem (i marudzącym smykiem) wykończą nawet naj­odporniejszych rodziców. Pytaj, czy kwatera znajduje się w centrum miejscowości, czy na uboczu. Mieszkanie przy szosie, głównym zejściu na plażę czy dyskotece jest uciążliwe! Dowiedz się także, czy na terenie jest plac zabaw.

2. Urlop z dzieckiem: kierunek - jeziora

Największa atrakcja dla przedszkolaka: woda zwykle o kilka stopni cieplejsza niż w Bałtyku, co umożliwia długie pluskanie, możliwość popływania z rodzicami rowerem wodnym, kajakiem, żaglówką. Klimat łagodniejszy od morskiego, zwłaszcza gdy wokół lasy. Te okolice nie są jednak najlepsze dla alergików uczulonych na pyłki roślin, roztocza, pleśnie.

Dokąd jechać Warto wybrać czysty ekologicznie teren, z czystym jeziorem, zamiast kurortu z mnóstwem ludzi, ryczącymi motorówkami i ścigaczami na wodzie.

Jak szukać kwatery Zwróć uwagę, by była blisko jeziora – dojście nie będzie zabierało dużo czasu. Zapytaj, czy jest ogrodzony plac zabaw, dobre zejście na plażę i czy jest ona szeroka. Sprawdź, gdzie w pobliżu jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

3. Urlop z dzieckiem: kierunek - lasy

Lasy pochłaniają zanieczyszczenia, drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne, które zabijają grzyby i bakterie. Pobyt w lesie jest polecany tym chorowitkom, dla których morski czy górski klimat jest za ostry.

Dokąd jechać Wybieraj miejsca położone w lasach iglastych. Taki las jest suchy, mniej w nim komarów, kleszczy i… alergenów: roztoczy, pleśni.

Jak szukać kwatery Chcąc wykorzystać dobrodziejstwa otoczenia lasu, znajdź gospodarstwo poza wsią, wśród drzew. Jeśli nie lubisz zaszywać się w dziczy, szukaj małej miejscowości. W większych czyste powietrze będzie fikcją.

4. Urlop z dzieckiem: kierunek - góry

Klimat górski jest ostry, ale dzięki temu przedszkolak może wrócić do domu zahartowany. Zmiany ciśnienia, silniejsze wiatry sprawiają, że poprawia się odporność, a we krwi wzrasta ilość hemoglobiny i żelaza, co chroni przed anemią.

Dokąd jechać Z kilkulatkiem lepiej wybrać się w niższe góry (np. Beskidy) i nie nastawiać się na zdobywanie szczytów czy pokonywanie trudnych tras.

Jak szukać kwatery Zwróć uwagę, by miejscowość, do której się wybieracie, nie była położona w kotlinie (opadają tam zanieczyszczenia powietrza). Atrakcją będzie pobyt w schronisku.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)