Tato w domu z dzieckiem

Urodzenie się potomka zmienia życie nie tylko kobiety, ale także mężczyzny. Zmiany są tak ogromne, że tatusiowie nie zawsze potrafią je przewidzieć.
/ 16.03.2012 07:00

Urodzenie się potomka zmienia życie nie tylko kobiety, ale także mężczyzny. Zmiany są tak ogromne, że tatusiowie nie zawsze potrafią je przewidzieć. Dziecko potrzebuje miłości, towarzystwa, zabawy i finansowego wsparcia również od taty. Tato podobnie jak mama do końca swego życia nie przestaje troszczyć się o wszystko co najlepsze dla dziecka.

Tato w domu z dzieckiem

Kiedyś opieka nad dzieckiem była wyłącznym zadaniem mam. Obecnie sprawa wygląda nieco inaczej. Tatusiowie coraz więcej czasu poświęcają dziecku. Coraz częściej zdarza się, że rodzice podejmują decyzję o tym by to właśnie tato był „ojcem w domu”.

Powoli stereotyp nieporadnego mężczyzny, który zakłada dziecku odwrotnie pieluszkę, przypala obiad i farbuje białe pranie na czarno, staje się przestarzały.

Tatusiowie na pełnym etacie nierzadko udowadniają, ze wszystkie czynności przy dziecku wykonują tak dobrze jak kobiety. Oczywiście pomijając karmienie piersią..To wyłączna domena mam.

Różne są motywy decyzji o pozostaniu taty z maleństwem:
Dla niektórych małżeństw wybór ten wiąże się z tym, że mama zarabia więcej. Zatem ze względów finansowych lepiej jest by tato opiekował się maleństwem. Inni rodzice kierują się przebiegiem kariery zawodowej. W niektórych przypadkach tato czuje nieodpartą chęć całodobowej opieki nad maleństwem- dlatego on pozostaje z dzieckiem.

Zajmowanie się domem i dzieckiem wiąże się z wieloma przyjemnościami dla taty- to on widzi pierwszy uśmiech dziecka, słyszy pierwsze słowa. Jednak w czasie tacierzyńskiego mogą też wyniknąć pewne problemy. Ale bez obaw-można je przezwyciężyć.

Jeśli tato nie zna innych mężczyzn, którzy pełnią dyżury przy swoich dzieciach może czuć się osamotniony. Może czuć się trochę jak z innej bajki np. na placu zabaw, czy zajęciach dla niemowląt, na które przybyły tylko mamy. Niektórzy tatusiowie mają problem z poczuciem własnej wartości. Fakt ten potęgują złośliwe pytania typu „Wylali cię z roboty?” oraz to, że nie zarabiają pieniędzy. Czasami tatusiowie mają trudności z przystosowaniem się do sytuacji, w której nie ma stymulacji związanej z pracą zawodową.

Wszystkie te problemy z czasem stają się mniej dokuczliwe. Tatusiowie wtapiają się w tłum mam, znajdują wyszukane odpowiedzi na kąśliwe uwagi lub łączą pracę z opieką nad dzieckiem.
Większość tatusiów, którzy wybrali opiekę nad maleństwem z czasem dochodzą do pewnego wniosku, ze choć ta praca nie daje nagród pieniężnych, ma więcej premii niż każda inna praca.

Więź uczuciowa taty z dzieckiem jest silna. Fakt ten potwierdziły obserwacje w Kongo. Mężczyźni z plemienia Pigmejów przez 47% czasu w ciągu dnia przebywają w pobliżu swych dzieci (są na wyciągniecie ręki), noszą je przez dwie godziny. Dają nawet possać maluchom własne sutki jako smoczek. Im więcej czasu tatusiowie spędzają z dziećmi tym silniejsza jest więź między nimi. Zasada sprawdza się w każdej rodzinie, na każdym kontynencie i w każdym państwie. Poprostu zawsze i wszędzie.

Dlatego warto wykorzystać swój czas dla dobra dziecka. Nawet jeśli tato zdecyduje nadal pracować powinien w chwilach wolnych umacniać więź z dzieckiem. Może pomóc przy wieczornym karmieniu lub kąpieli niemowlęcia. W ten sposób nacieszy się dzieckiem i jednocześnie odciąży mamę.

Warto wiedzieć:
Urlop ojcowski - uprawnienie wyłącznie dla ojca dziecka, które nie jest zależne od urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski w 2012 i 2013 roku wynosi 2 tygodnie. Urlop ojcowski przysługuje ojcu do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Zobacz też: Wniosek o urlop ojcowski

Urlop wychowawczy - może trwać maksymalnie 3 lata. Można podzielić go na 4 części. Można go wykorzystać do ukończenia 4 roku życia dziecka. Dodatkowe 3 lata urlopu wychowawczego przysługuje w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Można go wykorzystać do ukończenia 18 roku życia dziecka. Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownika złożony co najmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Urlop ten przysługuje po 6-miesięcznym okresie zatrudnienia.

Źródło:

„Ciąża. Poradnik dla rodziców” pod red. dr Anne Deans,
„Pierwszy rok życia dziecka” H. Murkoff, A. Eisenberg