Tata ma nudności?...syndrom Kuwady

Ostatnio więcej badań skierowano na "ciężarnego" ojca, ponieważ badania te dowodzą, iż może on doświadczać wielu objawów charakterystycznych dla przyszłych mam. Dlaczego tak się dzieje?
/ 15.05.2012 06:15

Ostatnio więcej badań skierowano na "ciężarnego" ojca, ponieważ badania te dowodzą, iż może on doświadczać wielu objawów charakterystycznych dla przyszłych mam. Dlaczego tak się dzieje?

Badania dowodzą, że gdy żona jest w ciąży u przyszłego taty dochodzi do koncentracji hormonów. Inna teoria głosi, że przyczyną występowania objawów ciąży u przyszłych ojców jest poczucie odpowiedzialności za postawienie żony w tak niewygodnej sytuacji, zazdrość z pwodu bycia opuszczonym (chce zwrócić na siebie uwagę) lub niepewność wynikająca z powiększenia się rodziny.

Niektórzy mężczyźni tak mocno angażują się w przebieg ciąży, że doświadczają jej objawów fizycznych. Przypadek taki w języku angielskim określa się jako couvade, we francuskim zaś couver od słowa "wylęgać się".

Do objawów zespołu wylęgania zalicza się:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • wzmożony apetyt,
  • zawroty głowy,
  • przyrost masy ciała,
  • wahania nastroju.

Objawy te zwykle wystepują w trzecim  miesiącu ciąży a potem przy porodzie.

Syndrom Kuwady znany był już plemionom afrykańskim. W Afryce syndrom kuwady objawiał się tym, że podczas porodu mężczyzna kładł się wspólnie z rodzącą. Miało to na celu okazanie szacunku dla kobiety oraz wsparcia dla niej i przychodzącego na świat dziecka. W tamtym okresie wierzono, że mężczyzna odgrywający poród ściąga na siebie uwagę złych duchów. Dzięki temu nie zagrażają one mamie i dziecku.

Inne podejście do porodu reprezentowali mężczyźni w Indiach. Tam ojciec miał dominujący udział w poczęciu dziecka-dawał mu duszę. W terminie porodu to mężczyzna "rodził" w otoczeniu rodziny, a kobieta rodziła w oddaleniu od niego. Po porodzie to ojciec pokazywał noworodka najbliższym. To właśnie jego obdarowywano prezentami oraz gratulacjami z okazji urodzenia dziecka.

W ostatnich latach syndrom Kuwady- "zespół wylęgania" dopada coraz wiekszą liczbę mężczyzn. Tatusiowie zmuszeni są wymieniać ubrania na większe. Mają zachcianki na rozmaite przekąski typu chipsy, czekolada oraz pizza. Wielu z ojców cierpi na depresję poporodową oraz charakteryzuje ich zmienność nastrojów.

Mężczyźni opowiadają:

"Od czasu, kiedy zobaczyłem dwie kreseczki, wydaje mi się, że ja i Ania mamy huśtawkę nastrojów. Kiedy ona ma się ok, ja czuję się załamany i na odwrót"-Maciek 30 lat,przyszły tatuś

"Ja nie przytyłem ani grama. Apetyt mam zawsze wilczy:). Ogólnie dobrze przechodziłem ciążę Magdy-zero nudności, wymiotów i zawrotów głowy"-Michał 28 lat, tatuś Marzenki

"Przez całą ciążę Elizy przytyłem 10 kg a ona 25 kg. Jadłem chipsy i czekoladę bez opamiętania" Łukasz 29 lat, tatuś Oliwii

"Moja żona była w ciąży, a to ja miałem nudności. To było okropne". Karol 35 lat, tatuś Maciusia

Źrodło:
Ciąża. Poradnik dla rodziców pod redakcją dr Anne Deans,
Dziennik Metro

Redakcja poleca

REKLAMA