Pracujesz? Obiecaj dziecku tych kilka rzeczy

Pracujesz, zadręczasz się, że poświęcasz dziecku za mało czasu. Niepotrzebnie! Naukowcy już dawno zaobserwowali, że pracująca mama może mieć bardzo korzystny wpływ na życie dziecka.
/ 10 miesięcy temu
Pracujesz? Obiecaj dziecku tych kilka rzeczy fot. Adobe Stock

Czy wiedziałaś, że pracując, przyczyniasz się do tego, że twoje dziecko w przyszłości łatwiej znajdzie pracę i będzie mieć większe szanse na zrobienie kariery? Badania badaniami, ale czas przecieka pracującym mamom przez palce, nic więc dziwnego, że pojawia się myśl, że powinnyśmy więcej chwil spędzać z dzieckiem, że coś nam być może umyka, że za mało jesteśmy tu i teraz, a za dużo tam: za biurkiem, przy komputerze, za ladą, przy kasie, gdziekolwiek tam, gdzie realizujemy swój dorosły obowiązek zarabiania na życie.

Nawet kiedy praca jest pasją (tak bywa!) lub sprawia nam przyjemność (czemu nie!), są dni, kiedy godzenie jej z macierzyństwem wydaje się nam zadaniem z góry skazanym na porażkę. Co wtedy?


Możemy czerpać otuchę z faktu, że pracująca mama to dużo korzyści dla dziecka oraz z tego, że pracując, dajemy dziecku dobry przykład, że jesteśmy heroinami, które mają supermoc, potrafiąc spiąć te dwa odrębne światy. Magazyn dla kobiet takich jak my, Working Mother, podpowiada, że możemy też złożyć dziecku kilka ważnych obietnic, które sprawią, że nasza praca nie będzie kojarzyć się naszym synom i córkom z nieobecnością mamy:
  • Kiedy powiesz, że coś jest ważne, uwierzę i będę słuchać – przerwę to, czym akurat się zajmuję, chociaż może będę potrzebować na to dodatkowej minuty i poświęcę ci całą moją uwagę.
  • Każdego dnia znajdę czas, żeby zrobić coś z tobą, bez żadnych przerywników – może będzie to gra, może zabawa, a może po prostu rozmowa.
  • Jeśli nie będę mogła być obecna podczas ważnych dla ciebie wydarzeń, upewnię się, że ktoś inny, kto jest dla ciebie szczególny i kogo kochasz, będzie tam i nagra film, który potem wspólnie obejrzymy.
  • Zawsze będę świętować twoje urodziny – i nieważne, że to dzień roboczy. Zawsze będzie tort i świeczki i tego dnia zawsze będziesz królową/królem.
  • Wyjaśnię ci, dlaczego praca jest dla mnie ważna – gdy będziesz dostatecznie duża/-y, żeby zrozumieć, wytłumaczę ci, jak moja praca pomaga mnie i naszej rodzinie. A jeśli to tylko będzie możliwe, zabiorę cię ze sobą do pracy, żebyś mogła/mógł zobaczyć, jak tam jest.

  • Odpowiem na wszystkie twoje pytania – nie bój się ich zadawać.
  • Moi współpracownicy będą wszystko o tobie wiedzieć! Nawet jeśli ty ich nigdy nie poznasz, możesz być pewna/-y, że ja będę im o tobie dużo opowiadać. Po prostu lubię o tobie mówić i myśleć, bo zawsze jesteś w moim sercu.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)