POLECAMY

5 rad, jak wybrać dobrą nianię!

Musisz zatrudnić nianię do dziecka? Niestety nie jest to łatwy wybór... ale z naszymi podpowiedziami uda ci się dokonać właściwego!
5 rad, jak wybrać dobrą nianię! fot. Fotolia

Każdy rodzic jest pełen obaw. To normalne. Nagle musi zaufać obcej osobie i pozostawić z nią swoją pociechę na wiele godzin. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

1. Postaw na doświadczenie

Nie chodzi o ilość, ale jakość. Im mniejszą ilością dzieci opiekowała się kandydatka, tym lepiej. Dlaczego? Bo ich długa lista dowodzi, że nie spędziła z nimi zbyt dużo czasu (a jakiś powód tego musi być). Nie wychodź z założenia, że im starsza niania, tym lepsza. To stereotyp! Młoda niania może mieć mnóstwo pomysłów na zabawę i bądź co bądź większe doświadczenie niż ta starsza. Najważniejsze, by była doświadczona w opiece nad dzieckiem z podobnej grupy wiekowej.

2. Przygotowanie do pracy

Aby dziecko dobrze spędzało czas pod opieką niani, ta musi odpowiednio planować wolny czas. W tym miejscu najbardziej cenione są umiejętności psychologiczno-pedagogiczne, rozwaga i spontaniczność. Zwróć uwagę, czy kandydatka ukończyła stosowne kursy - jeśli tak, jest to dowód, że naprawdę lubi spędzać czas z dziećmi. Opieka nad dzieckiem to nie tylko zabawa. Niania musi umieć zająć się maluszkiem także w sytuacjach zagrożenia - zwróć zatem uwagę, czy ukończyła kurs pierwszej pomocy.

3. Osobowość

Praca z dziećmi wymaga odpowiednich predyspozycji. Duża cierpliwość, opanowanie, a przede wszystkim miłość do dzieci to podstawowe cechy dobrej niani. Z tego powodu - jeśli masz taką możliwość - zdobywaj informacje od rodziców, którzy również korzystali z jej usług. Wybadaj też, czy kandydatka jest po prostu podobna do ciebie i wyznaje te same zasady - wtedy unikniesz niepotrzebnych zgrzytów w kwestii wychowania dziecka.

4. Legalne zatrudnienie

Jeśli wybrałaś już kandydatkę - koniecznie dopilnuj formalności i podpisz z nią umowę. Pozwala ona nie tylko uniknąć przykrych konsekwencji prawnych związanych z zatrudnieniem „na czarno”, ale także jest oznaką profesjonalizmu.
 Dodatkowo umowa wraz z załącznikiem o zakresie obowiązków będzie stanowić podstawę do comiesięcznych, uczciwych rozliczeń.

5. Sympatia dziecka

Wyobrażasz sobie spędzać każdy dzień w towarzystwie osoby, której po prostu nie lubisz? Dziecko dokładnie tak samo odbiera tego typu sytuacje, jak i dorośli. Z tego powodu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj ją z dzieckiem (oczywiście jeśli jest już w wieku przedszkolnym). To bardzo ważne z uwagi na komfort psychiczny zarówno twój jak i malucha.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)