Miłość we troje

trzyosobowa rodzina fot. Panthermedia
Początek ciąży bywa początkiem zmiany w nastawieniu do seksu. Jedni intensywniej odkrywają jego uroki, u innych par temperatura uczuć spada.
/ 17.02.2012 15:57
trzyosobowa rodzina fot. Panthermedia
Czy to nie zaszkodzi dziecku
Ten lęk silniejszy bywa u mężczyzny, ale może pojawić się u obu stron. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto oto wprost spytać swojego lekarza. Dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, więc nic mu nie grozi. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np. zagrażającego poronienia, odklejania się łożyska.

Ale mnie to nie interesuje...
Mdłości, senność, złe samopoczucie, mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Dzieje się tak na początku ciąży. To wskutek burzy hormonalnej. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić. Kobiety często odkrywają, że seks staje się dla nich ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie równowagi i poprawę życia erotycznego.

Organizm sprzyja miłości
Ciało szykuje ci sporo niespodzianek. Oksytocyna (hormon wywołujący skurcze macicy), której poziom wzrasta w ciąży, powoduje, że odczuwasz większą przyjemność z seksu, rośnie też poczucie bliskości z partnerem. Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, więc narządy płciowe są lepiej ukrwione. Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce. To wszystko wzmaga doznania seksualne. W trzecim trymestrze, w miarę powiększania się kobiecych kształtów, sytuacja może się zmienić.

Gdy tylko ono się liczy
Kobieta może stracić zainteresowanie seksem, gdy przeżyła poronienie, długo czekała na dziecko. Upragniona ciąża staje się wtedy najważniejsza, co jest zrozumiałe. W powrocie intymności do sypialni może pomóc szczera rozmowa o tym, co czują i czego pragną obie strony oraz szukanie kompromisu. W przypadku konfliktów w związku, niechęci kobiety do seksu lub partnera ciąża może stać się pretekstem do przerwania aktywności seksualnej.

Katalog pozycji miłosnych
Pary, które przed ciążą wiodły urozmaicone życie erotyczne, nie będą teraz miały problemu z dopasowaniem się. Problemem bywa blokada przed spróbowaniem czegoś nowego. Można korzystać z podręczników, a także mówić o swoich pomysłach, szanując prawo partnera do odmowy. W pierwszym trymestrze lepiej unikać pozycji z głęboką penetracją (pozycja „na jeźdźca” daje kobiecie większą możliwość samodzielnego kontrolowania głębokości penetracji i intensywności ruchów), a w drugiej połowie ciąży nie uciskać brzucha (zaleca się wtedy pozycje „od tyłu” lub „na boku”). Trzy tygodnie przed porodem najlepiej powstrzymać się od intensywnego seksu, m.in. ze względu na ryzyko przyspieszenia porodu lub pęknięcia pęcherza owodniowego, które grozi zainfekowaniem dziecka. Każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, także to, do którego doszło w wyniku stosunku.

Kiedy lekarz mówi: nie
Są jeszcze inne formy okazywania sobie uczuć: przytulanie, pocałunki, stymulacja przez dotyk i pieszczoty oralne. Przyjemność, którą odczuwasz, może wynikać z tego, że osobie, którą kochasz, jest dobrze. Szukanie nowych sposobów na okazanie sobie erotycznego zainteresowania może wzbogacić związek.

A co powinniście wiedzieć o dziecku?
Kiedy się kochacie dziecko uspokaja się. Podczas orgazmu może odczuwać jedynie delikatne skurcze macicy, które odbiera jako kołysanie. Gdy namiętności macie już za sobą, jego serce zaczyna pracować szybciej, możesz też odczuwać silniejsze ruchy. To efekt działania hormonów.

Redakcja poleca

REKLAMA