pracujaca mama fot. Serwis prasowy

Mama wraca do pracy

Powrót do pracy i pogodzenie jej z obowiązkami rodzinnymi może być trudne. Ale nie popadajmy w panikę – miliony kobiet dają sobie z tym radę.
/ 29.05.2013 16:10
pracujaca mama fot. Serwis prasowy

Jeżeli inne potrafią, to dlaczego ty miałabyś nie dać sobie z tym rady? By zminimalizować stres zarówno swój, jak i malucha wystarczy odpowiednie przygotowanie. Dobra organizacja czasu, wsparcie najbliższych oraz wiara w swoje możliwości to podstawa sukcesu.

Zorganizuj swój czas!
Z badań przeprowadzonych przez markę Bebilon w ramach akcji „Mama wraca do pracy” wynika, że dla prawie 50% mam kluczową kwestią w tej sprawie jest dobra organizacja czasu. Wiele kobiet wychowywało się w rodzinach, gdzie matki pracowały i samodzielnie prowadziły dom, a teraz próbują dogonić ideał. Jednak dziś mamy na to za mało czasu! Właśnie z tego powodu nauczmy się nim umiejętnie gospodarować, aby być dobrą, pracującą mamą.

Przyzwyczaj do rozstań
Choć obawa przed rozłąką z dzieckiem towarzyszy większości kobiet, jednak potrafimy to przeżyć. Zdaniem 56% respondentek pomaga w tym przygotowanie dziecka do rozstań, np. poprzez wychodzenie z domu na kilka godzin dziennie. Zostaw malca pod opieką taty czy babci. Dziecko stopniowo będzie mogło się przyzwyczaić, że nie jesteś przy nim przez cały czas, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy pociecha jest daleko od ciebie. Warto również odpowiednio wcześniej rozpocząć przekazywanie szczegółowych informacji na temat dziecka osobie, która przejmie nad nim opiekę podczas naszej nieobecności. Jeżeli jest to opiekunka, jak najszybciej poznaj ją z dzieckiem. Zaproś ją do domu, pójdźcie na wspólny spacer. Czas na oswojenie się z nowym opiekunem sprawi, że twoje „odejście” będzie miało łagodniejszy przebieg.

Ustal priorytety
W dzisiejszych czasach nie tylko młode mamy borykają się z wiecznym brakiem czasu, ale to właśnie one są najlepszym przykładem na to, jak połączyć to, co wydaje się z pozoru niemożliwe do pogodzenia. Będąc pracującą mamą, często musimy radzić sobie w sytuacjach bez wyjścia. Aby jednak odnieść sukces należy ustalić priorytety – bo nie wszystko musi być zawsze na „tip top”. Nie bójcie się także prosić o pomoc.

Oto miniporadnik dla pracującej mamy >>>

Oto lista rzeczy, o których warto pamiętać!

* Nie rób kilku rzeczy na raz – skup się na jednej i doprowadź ją do końca.
* Używaj kalendarza. Nikt nie jest w stanie pamiętać o wszystkim.
* Rób rzeczy na bieżąco – nie odkładaj ich na później.
* Skupiaj się na wykonalnych zadaniach – nie dąż do ideału.
* Rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny – niech to będzie rodzaj umowy, a nie gry w domysły.
* Nie narzucaj sobie zbyt wielu zadań – nawet najlepszy plan dnia nie wydłuży doby.
* Nie rezygnuj z siebie – w planie dnia uwzględnij swoje „5 minut”.
* Zapytaj koleżanek, jak one radzą sobie z organizacją czasu – może jakieś pomysły są godne naśladowania?
* Planuj każdy dzień osobno – uwzględniając codzienne, rutynowe czynności.
* Zostaw sobie miejsce na improwizację – czasami od planu muszą być odstępstwa!