Mądry rodzic przed szkodą

Lato to czas beztroskich zabaw, ale i zwiększonego ryzyka chorób i urazów. Przygotuj sobie zawczasu plan działania i... apteczkę.
/ 03.07.2006 16:47
Letnie rozleniwienie sprzyja wypadkom. Podczas upalnej pogody, na plaży czy spacerze w lesie, trudniej nam upilnować malucha. Ważne, by zdawać sobie sprawę z czyhających pułapek i wiedzieć, jak reagować w sytuacji, gdy dziecko ulegnie jakiemuś urazowi. Nie lekceważmy nawet tych pozornie niewinnych. Zwykłe przegrzanie na słońcu może bowiem spowodować groźne następstwa, np. utratę przytomności. Przygotowaliśmy dla was miniporadnik na lato, w którym podpowiadamy, jak uchronić malca przed konsekwencjami urazu czy wypadku.

1. Atak mikrobów
Bakterie uwielbiają lato – w cieple mnożą się błyskawicznie. A dziecko jest mniej odporne niż osoba dorosła. Jeśli ma mdłości, biegunkę lub wymiotuje, daj mu 3 razy dziennie torebkę smecty (kupisz w aptece) rozpuszczonej z wodą. Jeśli biegunka nie mija lub malec gorączkuje, idź do lekarza. Potrzebne będą leki przeciwbakteryjne, np. nifuroksazyd (na receptę).
Jak zapobiegać?
Żywność przechowuj w lodówce. Myj owoce (także leśne). Lody, ciastka, dania barowe kupuj tam, gdzie jest duży ruch (produkty nie leżą długo). Zwracaj uwagę na czystość miejsca i personelu.

2. Zgubne skutki opalania
Porażenie słoneczne może wystąpić nawet po krótkim pobycie na ostrym słońcu. Objawy widoczne są zazwyczaj po kilku godzinach, np. wieczorem. Skóra twarzy jest gorąca, ręce i nogi – chłodne. Dziecko ma mdłości, szybko oddycha. Działaj błyskawicznie, by nie dopuścić do groźnego dla życia wstrząsu. Na kark i głowę połóż okład z lodem, podaj mu do picia dużo chłodnych napojów. Bez wahania wezwij pogotowie!
Jak zapobiegać?
Włóż dziecku czapkę lub chustkę. Maluchy do 3. roku życia nie powinny przebywać na słońcu, jedynie w cieniu pod drzewami lub parasolem.

3. Zachłyśnięcie
Może się zdarzyć podczas picia czy jedzenia, ale też w trakcie kąpieli w morzu czy nawet brodzenia w basenie. Dziecko robi się blade, dochodzi do utraty przytomności. Konieczna jest natychmiastowa pomoc.
Jak zapobiegać?
Nie spuszczaj z oka jedzącego lub pijącego malucha. Nigdy nie zostawiaj go samego w kąpieli, nawet we własnym domu w wannie.

4. Zranienie
Zdezynfekuj ranę wodą utlenioną, posyp dermatolem, przykryj gazą. Jeśli rana się nie goi, jedź do lekarza. Gdy rana bardzo krwawi, ułóż wyżej kończynę i załóż opaskę uciskową (nad zranionym miejscem).
Jak zapobiegać?
Pilnuj, by maluch nie chodził boso w miejscach, których dokładnie nie znasz.

Podręczna apteczka na letnie dni
12 najpotrzebniejszych preparatów dla całej rodziny:
- Calcium DUO
Tabletki łagodzące objawy alergii, np. po ukąszeniu. Cena 3 zł
- Fenistil
Żel łagodzący stan zapalny po ukąszeniach, oparzeniach. Cena 13,30 zł
- Calcium
Tabletki musujące, zwalczające objawy alergiczne. Cena 3,40 zł
- Anty-kleszcz
Pompka do szybkiego wyciągania kleszczy ze skóry. Cena 21 zł
- Allertec WZF
Tabletki likwidujące objawy alergii, np. po ukąszeniu przez pszczołę. Cena 6 zł
- Luffa Heel
Aerozol do nosa w sprayu, łagodzi objawy kataru siennego, wywołane przez alergię na pyłki traw. Cena 20 zł
- Dermatol
Zasypka w postaci proszku do stosowania na zranienia i otarcia naskórka. Cena 1,50 zł
- Leko
Chusteczki do odkażania zranionej lub zanieczyszczonej skóry. Cena 5 zł
- Iwostin 50+
Delikatny krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym 50. Mocna ochrona. Cena 29 zł
- Altacet
Żel na stłuczenia i obrzęki spowodowane np. ukąszeniem owadów. Cena 6,20 zł
- Smecta
Saszetki z lekiem przeciwbakteryjnym. Na biegunki, wymioty. Cena 8,80 zł
- Propolki
Drażetki z propolisem do ssania. Łagodzą stan zapalny gardła, likwidują ból. Cena 6 zł

Pierwsza pomoc
- Gdy maluch zachłyśnie się podczas picia czy jedzenia, połóż go na kolanach i kilka razy energicznie poklep po pleckach
- Gdy dziecko nie oddycha, uciskaj okolicę mostka palcami (w przerwach kilka razy wdmuchuj powietrze do ust)

Aleksandra Barcikowska