Kobiety odpowiedzialne za święta?

Święta tuż, tuż… Nadszedł czas przygotowań, porządków i przede wszystkim – poszukiwania prezentów. Kto w polskich domach odpowiada za stworzenie świątecznej atmosfery i obdarowanie najbliższych? Kobiety!

Święta tuż, tuż… Nadszedł czas przygotowań, porządków i przede wszystkim – poszukiwania prezentów. Kto w polskich domach odpowiada za stworzenie świątecznej atmosfery i obdarowanie najbliższych? Kobiety!

Kobiety odpowiedzialne za święta?

Fot. Depositphotos

Blisko 40% kobiet deklaruje, że jest główną osobą odpowiedzialną za zakup prezentów
(a kolejnych 48% robi to wspólnie z inną osobą), a 48% Polek - właściwie jedyną osobą w rodzinie przygotowującą święta. Równocześnie aż 60% mężczyzn przyznaje, że obowiązek wyboru i zakupu podarunków przeważnie nie spoczywa na ich barkach (albo nie kupują żadnych prezentów, albo tylko wybrane), a tylko 28% uczestniczy w przedświątecznym sprzątaniu i gotowaniu. Blisko trzy czwarte mężczyzn w ogóle nie pomaga przy organizacji świąt lub robi to wyłącznie sporadycznie.
Na przygotowania świąteczne Polka poświęca średnio 5,5 dnia (mężczyzna 3 dni), a prawie 16% Polek zajmuje to nawet dwa tygodnie.

Jak wynika z badania „Polki same o sobie” aż 9 na 10 Polek uważa, że obowiązki domowe powinny być równo dzielone między członków rodziny. Tymczasem czas świąteczny po raz kolejny potwierdza, że kobiety stanowią logistyczne centrum domu, a tworzenie świątecznej atmosfery, organizacja rodzinnych spotkań, zakupy oraz wybór prezentów nadal leżą głównie w ich rękach – mówi Katarzyna Pawlikowska, współzałożycielka Garden of Words, ekspert w dziedzinie kobiecych motywacji i autorka pierwszej polskiej publikacji na temat marketingu skierowanego do kobiet „Czujesz… czyli o komunikacji marketingowej i sprzedaży skierowanej do kobiet”.

Kto w Twoim domu kupuje większość prezentów świątecznych?

Kobiety odpowiedzialne za święta?

Kto w Twoim domu głównie odpowiada za przygotowania świąteczne – gotowanie, sprzątanie, itp.?

Kobiety odpowiedzialne za święta?

Pytania dotyczące świątecznych zwyczajów zostały zadane w listopadzie 2012 roku ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków i stanowią uzupełnienie do projektu „Polki same o sobie”, zrealizowanego we współpracy Garden of Words i Domu Badawczego Maison.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
jasne, że kobiety robią wszystko! nawet jeśli nei chcę, to panowie rzadko się garną do czekogolwiek. dlatego ja juz w listopadzie podzielilam prace porzadkowe-czesc ja, czesc maz, czesc starszy syn, bo mlodszy jest jeszcze za maly, za to bedzie mi pomagac przy pieczeniu, bo to akurat lubie. co do kupowania prezentow - w tym roku oddelegowalam meza, choc sporzadzialm mu listy - starszy syn nie wierzy juz w Mikołaja, zadeklarowal sie cochce, pomogl nam nawet z mlodszym, bo znalazl strone listdomikolaja.pl i napisali razem list, maż dostal kopie na maila i ruszyl na zakupy. co do reszty, to prezenty symboliczne, wiec jakos sobie dal rade z herbatami czy winem. i zamierzam takie zwyczaje wprowadzac co roku, choc znowu, to ja jako centrum musze to robic, bo moi panowie przeciez sie nie poczuwaja....