Kobieta pracująca

„Bo ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję” powtarzała Irena Kwiatkowska w serialu Czterdziestolatek. Ile kobiet może o sobie tak dziś powiedzieć?
/ 24.02.2008 02:00
„Bo ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję” powtarzała Irena Kwiatkowska w serialu Czterdziestolatek. Ile kobiet może o sobie tak dziś powiedzieć?

Według badań BAEL Głównego Urzędu Statystycznego, prowadzonych od 1992 roku, w Polsce utrzymuje się wysoki procent kobiet aktywnych zawodowo, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Mit rodziny, w której mężczyzna pracuje zarobkowo, a kobieta zajmuje się domem dawno temu prysnął. Sytuacja gospodarcza w Polsce wymusza na kobiecie zarabianie na życie. Pogoń za pieniądzem, kariera i ciągły pośpiech sprawiają, że nie mamy czasu nawet na podstawowe czynności domowe. Pranie, sprzątanie, prasowanie, gotowanie, wymiana pościeli – jakże często nie mamy na to ochoty. Powód? Przepracowanie, przemęczenie, bądź też zwyczajne lenistwo. Takie zaległości w porządkach to zmora większości nowoczesnych mężczyzn i kobiet. Rozwiązaniem mogą być usługi hotelowe, które co prawda jeszcze są nowością w Polsce, stają się jednak bardzo popularne w zachodniej Europie. - Usługi hotelowe na zamówienie to ciągle dla Polaków rzecz mało znana – potwierdza Krzysztof Okopny dyrektor Deka Inwestycje inwestor Hubska Centre, pierwszej inwestycji z usługami hotelowymi we Wrocławiu – Tymczasem ta dogodność ułatwi życie niejednemu zapracowanemu. W ramach usług hotelowych będzie można skorzystać z całodobowej recepcji, zmiany pościeli czy również sprzątania – dodaje Okopny.

Na podstawie badań budżetu czasu ludności wynika, że kobiety w Polsce poświęcają na zajęcia i prace domowe 4 godziny i 45 minut dziennie, mężczyzna tylko 2 godziny i 22 minuty. Tyle czasu można zaoszczędzić na pracach, które niekoniecznie musimy wykonywać sami. Najwięcej, bo aż półtorej godziny, zajmuje płci pięknej gotowanie. 50 minut Polka wykorzystuje na sprzątanie (najmniej w Europie), 40 minut na opiekę nad dziećmi, 30 na zakupy, 30 na zmywanie naczyń, 25 minut na pranie oraz 20 na inne czynności. Przeciętny czas wolny kobiety to dziennie 4,5 godziny. Kalkulując dalej, wiele czasu można zaoszczędzić na wszystkich obowiązkach i więcej czasu poświęcić rodzinie czy dbaniu o własne zdrowie i samopoczucie.
Czy kobieta pracująca, boi się dziś domowych czynności? Ta zaradna – nie.