Jak wychowują dziadkowie?

Jak wychowują dziadkowie?

Co robić, gdy babcia i dziadek podważają przy dziecku autorytet rodziców? Ten trudny problem pomaga rozwiązać terapeuta rodzinny.
/ 14.09.2007 13:23
Jak wychowują dziadkowie?
W opiece nad dwuletnią Martusią pomagają nam dziadkowie. Są bardzo troskliwi, kochani i po prostu niezastąpieni. Niestety, od początku troszkę rozpieszczają naszą córkę, pozwalają na więcej niż my, a ostatnio zaczynają mieć z nią swoje tajemnice. Może to wygląda niewinnie, ale jest coraz bardziej kłopotliwe. Marta, powołując się na dziadków, upiera się przy swoim, a co gorsza, powtarza słowa dziadka, że „mama nie musi o tym wiedzieć”.

Nie wiem, jak dogadać się z dziadkami. Twierdzą, że skoro mnie wychowali, to i wnuczce krzywdy nie zrobią, potrafią dość stanowczo zwrócić mi uwagę przy dziecku lub zbagatelizować to, o co proszę. Mam wrażenie, że zaczyna się między nami jakaś podjazdowa walka o względy dziecka. Co zrobić, żeby nie popsuć sobie kontaktów z rodzicami, którym tyle zawdzięczam? Mirka z Wałbrzycha

Opisała Pani bardzo trudną i, niestety, dość częstą sytuację rodzinną. Również rozwiązanie jej nie jest łatwe, bo wygląda na to, że Pani rodzice, mimo że są dziadkami, dalej traktują Panią jak dziecko, za które mogą sami decydować. Oczywiście tracić na tym będzie Martusia, która, tak jak każdy maluch, wybierze to, co dla niej wygodniejsze, łatwiejsze, przyjemniejsze, nie mając świadomości, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Pani położenie nie ułatwia sprawy, bo nie tylko czuje Pani wdzięczność wobec rodziców, ale jest Pani od nich zależna, korzystając z opieki nad córką.

Musi się Pani, najlepiej razem z mężem, przygotować do poważnej rozmowy z dziadkami i nie bać się jej przeprowadzić – wszyscy przecież kochacie Martusię i dla jej dobra musicie się dogadać. Oczywiście taka rozmowa nie powinna odbywać się przy dziecku. Podczas rodzinnej narady trzeba jasno ustalić to, co należy do kompetencji rodziców, a co mogą dziadkowie. Warto jednak zostawić też pewien margines swobody na rozpieszczanie przez dziadków. I być dobrej myśli, że wszystko się ułoży.

Agnieszka Galica, terapeuta rodzinny i małżeński, pedagog i kierownik Pracowni Konsultacyjnej „Na Uboczu” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, autorka popularnych bajek, piosenek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci, wykładowca w Akademii Umiejętności Polskiego Radia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.09.2007 12:52
co to znaczy "wspólnie ustalić kompetencje dziadków rodziców"? mam podobną sytuację do opisanej. dziadek (mój teść) pozwala na bardzo wiele memu rocznemu dziecku. Mały później domaga się takiej samej ustępliwości ode mnie i często demnstruje to napadami ostrej histerii. już nie raz leżał na podłodze w sklepie. tłumaczenie spokojne dziadkowi, żeby jakieś granice postawił dziecku kończyly się stwierdzeniem "u mnie dziecko nie będzie miało obozu koncentracyjnego. to wasza sprawa żeby był grzeczny". Czyżby tylko nasza (moja i męża)? myślę że najlepszym rozwiązaniem jest oddani dzieska opiekunce lub do przedszkola. wytrzymam rok. modlę się by dziecko przez ten czas zupełnie się nie zepsuło. A jak skończy dwa latka, pójdzie do przedszkola.