Jak rodzice wybierają przedszkole?

Wybór przedszkola to dla rodziców ważny i niekiedy naprawdę trudny moment. Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu przez MillwardBrown SMG/KRC rodzice wybierając placówkę biorą pod uwagę przede wszystkim dogodną lokalizację oraz ofertę merytoryczną.

Wybór przedszkola to dla rodziców ważny i niekiedy naprawdę trudny moment. Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu przez MillwardBrown SMG/KRC rodzice wybierając placówkę biorą pod uwagę przede wszystkim dogodną lokalizację oraz ofertę merytoryczną.

Jak rodzice wybierają przedszkole?

Fot. Depositphotos

Jak wybieramy przedszkole

Dla 72% badanych rodziców najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze przedszkola była jego dogodna lokalizacja. 55% respondentów szukając placówki dla swojej pociechy zwracało szczególną uwagę na ofertę merytoryczną. Z badania wynika, że oferta żywieniowa była jednym z najmniej istotnych aspektów wpływających na wybór przedszkola. Jako znaczący czynnik wskazało ją jedynie 14% respondentów. Jeszcze mniej pytanych (jedynie 12%) było na tym etapie zainteresowanych ofertą zajęć ruchowych.

W trosce o zdrowy rozwój

Jak wynika z badania, większość z rodziców wie, co ich dziecko jada (82%) i pije (83%) w przedszkolu. Według deklaracji badanych najczęściej podawanym napojem jest herbata (aż 69% respondentów) oraz kompot (59%). Woda została wymieniona zaledwie przez 35% rodziców. Stały dostęp do niej ma jeszcze mniej maluchów – zaledwie 24%. Mniej niż połowa badanych (42%) deklarowała, że w przedszkolu, do którego uczęszcza ich dziecko zajęcia ruchowe są prowadzone codziennie lub prawie codziennie.

Dlatego właśnie, kiedy minie pierwszy szok – dziecko zaaklimatyzuje się w przedszkolu, a rodzic przyzwyczai do nowej sytuacji – warto zastanowić się nad tymi aspektami opieki przedszkolnej, które wcześniej były na dalszym planie. Zdrowa dieta i odpowiednia dawka ruchu są bowiem ważnymi elementami wpływającymi na prawidłowy rozwój najmłodszych.

Uczyć od małego i dawać dobry przykład

Wczesne dzieciństwo to okres, kiedy najłatwiej jest kształtować u dzieci prawidłowe nawyki i postawy, w tym te związane z żywieniem oraz stylem życia. Jak podkreśla Katarzyna Stępniak – pedagog z Ośrodka Rozwoju Edukacji – nauka prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu zawsze muszą być poparte przykładem ze strony dorosłych. Dlatego tak ważne jest łączenie wysiłków rodziców i kadry przedszkolnej dla zapewnienia najmłodszym optymalnych warunków do zdrowego rozwoju.

Niezwykle ważne jest, aby dorośli dawali najmłodszym dobry przykład czynem, a nie tylko słowem. Aby zadbać o zdrowy rozwój dziecka, należy zapewnić mu dobre wzorce, zarówno w domu, jak i w przedszkolu. W tych dwóch miejscach maluch spędza najwięcej czasu, patrzy i wyciąga wnioski – powiedziała Katarzyna Stępniak.

Organizatorzy programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!” już od czterech lat wspierają rodziców i kadrę przedszkolną w kształtowaniu u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W ramach tegorocznej edycji chcą zainspirować do wspólnego działania, którego celem jest budowanie „Przedszkola na 5”. Wskazówki, które podkreślają znaczenie regularnego picia wody, zbilansowanej i różnorodnej diety oraz aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju maluchów zostały opracowane we współpracy z pedagogiem Katarzyną Stępniak z Ośrodka Rozwoju Edukacji.
W ramach IV edycji „Mamo, Tato, wolę wodę!” ogłoszono konkurs na patronat programu. Otrzymają go przedszkola, które wykażą się szczególną dbałością o promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania.  Na przebieg konkursu wpływ mają zarówno przedstawiciele kadry przedszkolnej – dyrektorzy i nauczyciele, jak i rodzice.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)