Nie tłumacz innym, co widać na zdjęciach z wakacji. Podpowiadamy, o czym powinnaś pamiętać, aby zrobić je dobrze!
Mamo to ja/19.07.2012 14:09
fot. Panthermedia
Latem pstrykamy mnóstwo zdjęć, ale czasem, gdy pokazujemy je innym, musimy mówić rzeczy w stylu: „To Jaś, tylko akurat się odwrócił” albo „Te kolorowe punkciki na plaży to my w Ustce”. Co zrobić, by zdjęcia z wakacji były udane?
Poznaj możliwości swojego aparatu
Być może okaże się, że ma do zaoferowania więcej, niż sądzisz. Przeczytaj instrukcję, sprawdź, ile czasu upływa od naciśnięcia migawki do zrobienia zdjęcia, poćwicz trzymanie jej spustu „w połowie drogi” (żeby aparat miał szansę na ustawienie ostrości), przetestuj zoom, poznaj programy tematyczne.
Wybierz odpowiednią porę...
Najlepiej robi się zdjęcia, gdy niebo jest bezchmurne albo całkowicie zasnute chmurami (światło jest wówczas stałe), a także wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce jest nisko nad horyzontem (twarz fotografowanej osoby jest wtedy równomiernie oświetlona a kolory soczyste). Jeśli musisz zrobić zdjęcie w pełnym słońcu, użyj lampy błyskowej – doświetlisz twarze i rozproszysz cienie pod oczami czy nosem.
...i miejsce
Najlepsze zdjęcia wychodzą na ogół w plenerze. Jeżeli fotografujesz we wnętrzu, zadbaj o dobre światło: zapal wszystkie lampy, rozsuń firany, dodatkowo użyj lampy błyskowej.
Nie fotografuj pod słońce
Jeśli będziesz mieć je za plecami, twarze i sylwetki nie będą ciemne. Zastanów się co chcesz pokazać. Zależy ci na tym, by twarz fotografowanej osoby była ostra, a tło rozmazane? To odejdź dalej i ustaw zoom na największe przybliżenie. Jeżeli chcesz, by i drugi plan był widoczny, ustaw szeroki kąt i podejdź bliżej.
Przygotuj odpowiedni czas naświetlania
Gdy np. fotografujesz dziecko w ruchu, czas naświetlania powinien być krótki (1/250 sekundy), bo inaczej zdjęcie będzie rozmazane. Długi czas naświetlania przyda ci się np. w mrocznym wnętrzu, jeśli chcesz zrobić zdjęcie bez lampy (oprzyj na czymś aparat albo sam się o coś oprzyj, np. o ścianę). Możesz też skorzystać z programów tematycznych.
Robisz zdjęcie dziecku?
Usiądź lub kucnij! Albo nawet połóż się na ziemi. Chodzi o to, by obiektyw był na poziomie twarzy malucha. Chcesz zrobić portret niemowlęciu? Nie fotografuj go, gdy leży na wznak. Połóż je na brzuchu, by mogło unieść głowę albo poproś kogoś, by wziął je na ręce.
Dobrze skadruj
Jeśli np. robisz komuś zdjęcie z profilu, zostaw trochę „powietrza” po tej stronie, w którą patrzy fotografowana osoba, by na odbitce nie dotykała nosem ramki. Staraj się nie obcinać istotnych fragmentów.
Pokaż oczy fotografowanej osoby
Nie musi patrzeć w obiektyw, ale lepiej, by nie wlepiała wzroku np. w buty.
Nie fotografuj mrówek
Gdy robisz komuś zdjęcie na tle dużego obiektu, odejdźcie od niego na tyle daleko, by to, co chcesz sfotografować mieściło się w kadrze. Ustaw osobę fotografowaną blisko siebie, tak, by wypełniała kadr, np. od pasa w górę. Widoczny na drugim planie obiekt będzie dobrym tłem.
Jeśli trzeba, popraw
Z gotowym zdjęciem można zrobić niemal wszystko: zmienić jego odcień skadrować, zlikwidować efekt czerwonych oczu itd. W internecie jest mnóstwo darmowych programów, które do tego służą.
Wybierz najlepsze zdjęcia
Oprzyj się pokusie zaprezentowania innym całego (złożonego np. z kilkuset fotografii) wakacyjnego „urobku”. Pokazuj tylko wyjątkowe fotki (pozostałe – wyłącznie na wyraźne żądanie).
Nie mów uśmiechnij się
Po takim poleceniu trudno uśmiechnąć się naturalnie. Lepiej rozśmieszyć fotografowaną osobę albo poczekać na moment, gdy będzie się śmiała spontanicznie. Zresztą wcale nie musi się śmiać. Zdziwiona, rozmarzona albo zaciekawiona twarz także jest interesująca.Ważne, by widać było na niej emocje.