POLECAMY

Uwaga! Zobacz co może się stać ze zdjęciami Twojego dziecka, które wrzucasz do sieci!

Przestrzegamy!
Uwaga! Zobacz co może się stać ze zdjęciami Twojego dziecka, które wrzucasz do sieci! fot. Fotolia

Wraz z modą na portale społecznościowe popularne stało się umieszczanie na nich zdjęć dzieci. Dumni rodzice często jednak prezentują swoje pociechy nie myśląc o konsekwencjach jakie niesie ze sobą publiczne udostępnianie treści w Internecie. Zobacz co robić, by te działania były bezpieczne!

Zasada nr 1: Czytaj drobny druczek

Większość serwisów internetowych kieruje się zasadami tzw. polityki prywatności, która zawiera informacje o sposobie zbierania i przetwarzania danych osobowych. Niestety bardzo niewielu z nas zadaje sobie trud, aby zapoznać się z treścią takiego dokumentu przed ich pozostawieniem. Dlatego czytajmy regulaminy! Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie dane o nas przechowuje serwis i czy rości sobie prawo do przekazywania ich osobom trzecim (np. możemy otrzymywać na maila niechciane oferty handlowe).

Zasada nr 2: Udostępniaj tylko wybranym

Na portalach społecznościowych istnieje opcja umożliwiająca wybranie grona osób, które zobaczą dane zdjęcie, jednak wciąż rzadko z niej korzystamy. A przecież istotne jest, czy zdjęcie nowonarodzonego dziecka zobaczą najbliżsi znajomi, czy ich znajomi, z którymi nie łączą nas żadne więzi.

Zasada nr 3: Prawa autorskie też są ważne

Dbając o prywatność dzieciaków w sieci dbamy o ich bezpieczeństwo. ponieważ Internet stwarza nieograniczone możliwości, także do… bezprawnego użycia zdjęć. Aby zapobiec kradzieży fotografii możemy umieścić znak wodny na każdej z nich, korzystać z zaufanych źródeł dzielenia się zdjęciami i dobrze zabezpieczyć swój profil.

Zasada nr 4: Nagości powiedz NIE

Jako rodzice chcemy dzielić się ze światem każdą chwilą z życia dziecka. Szczególnie latem publikujemy wiele zdjęć, na których nasze pociechy biegają nago po plaży, czy kąpią się w baseniku. Jak wynika z badań, na które powołuje się Fundacja Dzieci Niczyje, do publikowania zdjęć swoich dzieci nago lub w bieliźnie przyznaje się co czwarty rodzic dziecka do 10 roku życia. Przed publikacją zdjęcia warto zrobić szybki test: czy chcielibyśmy zobaczyć w sieci siebie, na przykład nago w wannie?

Zasada nr 5: Strzeż prywatności swojej i najbliższych

Surfując w sieci często zdarza się nam popełniać z pozoru drobne błędy: dość chętnie podajemy swoje dane. Publikujemy zdjęcia pokazujące nowy samochód czy nowe mieszkanie. Udostępniamy o sobie i swojej rodzinie coraz więcej szczegółów. Zdradzamy co jemy, w jakiej restauracji, czy i do jakiego przedszkola chodzą nasze dzieci. Nieświadomie możemy tym samym dostarczyć informacji osobom niepowołanym.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)