Czy wiesz jak dożyć 200 lat?

Czy wiesz jak dożyć 200 lat? fot. Czy.wieszjak.pl
Według badań naukowych organizm człowieka jest jednym wielkim energetycznym systemem, którego wszystkie komórki i organy są między sobą ściśle powiązane. Patrząc z punktu widzenia zgromadzonej w człowieku energii powinniśmy żyć co najmniej 150 lat. Dlaczego tak nie jest? Problem leży zarówno w nieprawidłowym odżywianiu się jak i zaniedbaniach w sferze fizycznej i psychicznej. Nie chodzi wcale o to, aby stosować diety-cud, czy natrętnie reklamowane środki odchudzające i odmładzające - wystarczy właściwie odczytywać potrzeby organizmu. Oto recepta na długowieczność.
/ 31.10.2010 21:40
Czy wiesz jak dożyć 200 lat? fot. Czy.wieszjak.pl

Jadaj zdrowo – otyłość sprzyja chorobom przewlekłym (m.in. miażdżycy, cukrzycy) i skraca życie. Dlatego zadbaj o zdrową dietę – spożywaj 5 małych posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Unikaj tłuszczów zwierzęcych (zawierają szkodliwy cholesterol), jedz jak najwięcej warzyw i owoców (są bogate w antyoksydanty unieszkodliwiające wolne rodniki tlenowe), razowe pieczywo, kasze (bogate w witaminy z grupy B i witaminy E), ryby (mają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 korzystnie działających na układ krwionośny, skórę i stawy).

Pij - 1,5 - 2 l płynów dziennie – głównie wodę mineralną (zawiera niezbędne dla zdrowia pierwiastki), zieloną herbatę (bogata w polifenole), świeże soki owocowe i warzywne (mają dużo cennych witamin). Dzięki temu szybciej wraz z moczem wydalisz szkodliwe toksyny i nawodnisz organizm - skóra dłużej będzie jędrna, elastyczna.

Ruszaj się – ruch jest skuteczny, gdy ćwiczysz systematycznie. Każda aktywność fizyczna sprawia, że masz mocniejsze, sprawniejsze mięśnie, spalasz tkankę tłuszczową, krew szybciej krąży w organizmie - dzięki temu wszystkie komórki są lepiej odżywione i dotlenione. Możesz rytmicznie maszerować, biegać, jeździć na rowerze, grać w piłkę, pływać, tańczyć, ale przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30-60 minut. Podczas ćwiczeń tętno maksymalnie powinno osiągać 180 minus wiek uderzeń na minutę (np. gdy masz 30 lat - Twój puls powinien wynosić 150).

Ćwicz pamięć - osoby z wyższym ilorazem inteligencji mogą żyć dłużej - mając większą wiedzę i potrafią wykorzystać ją, aby chronić się przed różnymi zagrożeniami. Pobudzaj swój mózg do pracy regularnymi ćwiczeniami - rozwiązuj krzyżówki, rebusy, testy, stale pogłębiaj swoją wiedzę (czytając, oglądając ciekawe programy, uczestnicząc w spotkaniach z interesującymi ludźmi), ucz się języków obcych, zapamiętuj teksty piosenek, wierszy.

Nie pal –jeden papieros skraca życie o 5,5 minuty. W dymie występuje ok. 40 substancji rakotwórczych. Palenie przyspiesza starzenie się, rozwój osteoporozy, a palące kobiety wcześniej o 2 lata przechodzą menopauzę. Po 3-9 miesiącach abstynencji ustępuje kaszel i zadyszka, po 5 latach – o połowę zmniejsza się ryzyko ataku serca, a po 10 -ryzyko raka płuca jest mniejsze o 50%.

Odpoczywaj – śpij co najmniej 7 godzin na dobę. Sen jest potrzebny, aby regenerować komórki, zachować dobrą przemianę materii, wzmagać syntezę białek i produkcję hormonów - pozwala regenerować się fizycznie i psychicznie. Zapewnij dobre warunki w sypialni – cisza, ciemność, temperatura 18-20°C. Codziennie wygospodaruj czas, żeby zrelaksować się.

Unikaj stresu – kiedy emocje rosną - podwyższa się poziom adrenaliny, glukozy, nasyconych kwasów tłuszczowych i tróglicerydów. Jeśli te substancje nie są neutralizowane przez organizm – wpływają niekorzystnie na narządy (m.in. na serce, wątrobę, nerki). Gdy się zdenerwujesz - zrób przerwę, oddychaj głęboko, policz do 10. Oddychać powinieneś przeponą, a nie unosząc przy wdechu ramiona i kości obojczyka jak to zwykle robimy. Oddychając przeponowo jak małe dzieci. Usprawnisz w ten sposób wentylację płuc i dostarczysz tym samym więcej tlenu do krwi - organizm szybciej się zregeneruje. Oddychanie przeponowe hamuje proces starzenia średnio o 30 lat.

Wzmacniaj odporność - aby chronić się przed chorobami - nawet mała infekcja osłabia siły witalne organizmu. Hartuj się, ubieraj stosownie do temperatury (najlepiej „na cebulkę”), rano i wieczorem bierz naprzemienne ciepło-chłodne prysznice, gimnastykuj się przy otwartym oknie, korzystaj z sauny, codziennie maszeruj przez pół godziny niezależnie od pogody.

Wykonuj szczepienia – poddawaj się szczepieniom zalecanym, bierz tzw. dawki przypominające (szczepienia przeciwko żółtaczce - WZW A i WZW B, grypie, tężcowi, kleszczowemu zapaleniu mózgu, rakowi szyjki macicy). Gdy podróżujesz po świecie – na pół roku przed wyjazdem sprawdź, jakie choroby grożą ci w egzotycznych krajach i czy możesz szczepić się przeciw nim.

Bądź optymistą – oni żyją o 10-12 lat dłużej niż pesymiści, rzadziej chorują, szybciej pokonują dolegliwości, częściej chodzą do lekarzy. Śmiech to zdrowie - uaktywniasz całą gamę mięśni, one, naprężając się i rozkurczając, masują narządy wewnętrzne, które są lepiej ukrwione i dotlenione. Dlatego oglądaj komedie, słuchaj dowcipów.

Pożegnaj samotność - aktywne życie towarzyskie korzystnie wpływa na psychikę i samopoczucie. Zdrowie psychiczne ma ogromny związek z ogólną kondycją organizmu. Im więcej dostarczysz organizmowi pozytywnych bodźców - tym większe masz szanse na dożycie późnej starości. Utrzymuj kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Pamiętaj! Zawarcie udanego małżeństwa oraz długi czas jego trwania przedłuża średnią długość życia kobietom i mężczyznom.

Redakcja poleca

REKLAMA