Czy porozumienie z dzieckiem jest możliwe?

Twoje dziecko jest coraz starsze. Coraz trudniej ci przekonać je o tym, że twoje opinie i decyzje są słuszne. Dziecko coraz częściej przedstawia swoje argumenty, a ty starasz się udowodnić mu, że tylko twoje argumenty są słuszne.
/ 18.06.2012 07:19

Twoje dziecko jest coraz starsze. Coraz trudniej ci przekonać je o tym, że twoje opinie i decyzje są słuszne. Dziecko coraz częściej przedstawia swoje argumenty, a ty starasz się udowodnić mu, że tylko twoje argumenty są słuszne. Błędne koło zaczyna się toczyć. Rodzą się konflikty. Pojawia się krytyka, która niszczy wasze relacje.

Czy porozumienie z dzieckiem jest możliwe?

Rodzice krytyczni oczekują od dziecka dużych osiągnięć. Narzucają dzieciom sztywne zasady postępowania. Wówczas dzieciom towarzyszy lęk, który uniemożliwia im poznawanie świata. Dzieci boją się popełniać błędy. Czy można zatrzymać błędne koło? Czy można pogodzić potrzeby dziecka z oczekiwaniami rodziców? Podajemy kilka porad, które powinny ułatwić porozumienie między rodzicami a dziećmi:

Szczerość
Bądź szczery. Otwarcie ogłaszaj, że dane zachowanie nie spodobało ci się. Jednak zwracaj uwagę na zachowanie a nie uderzaj w osobę dziecka. Unikaj wypowiedzi typu „Jesteś gapa”, „Matko, co za dziecko?”. Zawsze okazuj dziecku miłość.

Przyjaciel
Bądź przyjacielem w biedzie. Służ dziecku pomocą. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z problemem, gdy prosi cię o pomoc. Dziecko musi mieć pewność, że nawet gdy popełni błąd może na ciebie liczyć.

Atak
Nigdy nie bądź stroną, która atakuje. Bycie rodzicem nie pozwala na stosowanie krzyku, , złości lub siły. Nie bądź złośliwy i nie obrażaj dziecka. Dziecko ma prawo do wypowiedzenia swoich poglądów.

Słuchanie
To bardzo ważna umiejętność. Niestety wielu z nas jej nie posiada. Słuchają ale myślą o niebieskich migdałach. Każdą rozmowę z dzieckiem traktuj poważnie. Słuchaj uważnie- nie stosuj zasady „Wpuszczam jednym uchem a drugim wypuszczam”. Wysłuchaj tego co dziecko chce ci powiedzieć a potem omówcie ten temat. Zachęcaj dziecko do wyrażania własnych myśli, przemyśleń i uczuć. Nie śmiej się i nie kpij.

Żale z przeszłości
Swoją uwagę koncentruj na bieżącym problemie. Nie wypominaj tego, że już kiedyś dziecko cię zawiodło. Bierz pod uwagę „tu i teraz”. Sztuka przebaczania jest trudna, ale staraj się…

Cierpliwość
Jej brak uniemożliwia porozumienie. Zanim porozmawiasz z dzieckiem o czymś co ci się nie spodobało opanuj gniew. To wielki szkodnik, który niszczy relacje między ludźmi. „Prześpij się” z emocjami, dokładnie przemyśl to co zamierzasz powiedzieć dziecku. „Po przebudzeniu się” porozmawiaj z dzieckiem.

Zrzędzenie
Nie powtarzaj kilka razy dziennie ‘Ja w twoim wieku to….” lub „ bierz przykład z Basi, Kasi i Tomka”. Nie narzekaj i nie ubolewaj nad dzieckiem. Do niczego dobrego nie prowadzi takie zachowanie.

Konkretne wypowiedzi
Układaj wypowiedzi tak by dziecko mogło cię zrozumieć. Jeśli czegoś nie rozumie postaraj się spokojnie wytłumaczyć dziecku sens twojej wypowiedzi. Przy tym nie narzucaj mu „lepszego” bo twojego, sposobu postępowania.

Rozmowa
Jak pięknie byłoby na świecie, gdyby wszyscy rodzice uczyli swoje dzieci jak ważne jest rozwiązywanie problemów za pomocą słów. Wówczas pokojowe rozmowy byłyby jedyną metodą rozwiązywania różnorodnych spraw. Rozmowa to dialog dwóch osób, zaś monolog to już wspomniane zrzędzenie. Wszystko co dręczy ciebie i twoje dziecko należy wyjaśnić. Milczenie nie jest rozwiązaniem. Zawsze gdy porozumienie przestaje być możliwe przypominaj sobie powyższe wytyczne. Być może warto umieścić je w widocznym miejscu w waszym domu by stale o nich pamiętać? Zdecydujcie sami…

Źródło:
„Jak mądrze kochać dzieci?” B. Jakubowska
„Drugi i trzeci rok życia dziecka” A. Eisenberg, Heidi E. Murkoff,
Sandee E. Hathaway B.S.N,
“Poradnik domowy” 1994