POLECAMY

Czas wolny według współczesnej mamy

Od kiedy urodziłaś zdaje ci się, że doba się skurczyła? To zupełnie normalne! Zobacz, jak wolny czas spędzają inne mamy.
Czas wolny według współczesnej mamy fot. Panthermedia

Doba to za mało

Z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Bebilon 2 w ramach akcji „Mama wraca do pracy” jednoznacznie wynika, że choć młode mamy starają się organizować swój czas, doba to dla większości z nich zbyt mało, żeby wywiązać się ze zobowiązań rodzinnych, nie wspominając już o pogodzeniu życia zawodowego i prywatnego. Czy młode mamy mają chwilę dla siebie? Na co przeznaczają swój wolny czas? Czym się kierują, układając swój plan dnia? Na te i inne pytania odpowiedziało prawie 20 000 mam oraz kobiet, które spodziewają się dziecka.

Wyzwania współczesnych mam

Młode mamy często stają przed koniecznością wypełnienia obowiązków, które mogą się wydawać niemożliwe do pogodzenia. Troska o dzieci, rodzinę, rola gospodyni domowej, a często również kobiety pracującej to tylko przykłady spośród wielu wyzwań, z którymi mierzy się kobieta każdego dnia. Chociaż młode mamy deklarują, że otrzymują wsparcie najbliższych przy opiece nad dzieckiem oraz wykonywaniu obowiązków domowych, nadal są w pełni zaangażowane w te wszystkie czynności – także te spośród nich, które wróciły już do pracy po urodzeniu dziecka (1/3 respondentek). Nic dziwnego, że zdaniem niemal połowy (47%) ankietowanych doba powinna mieć więcej niż 24 godziny.

Jak mamy organizują swój czas?

Spośród prawie 20 000 ankietowanych kobiet, dwie trzecie (66%) zadeklarowały, że starannie planują, jak spędzą czas. Z relacji matek wynika, że jasny harmonogram dnia pozwala im czuć się bezpieczniej i umożliwia wygospodarowanie większej ilości czasu dla najbliższych.

Czym kierują się mamy planując swoje zajęcia?

Dla prawie 90% kobiet priorytetem są potrzeby dziecka, 49% kobiet wskazało na obowiązki domowe, a 39% – na czas spędzony z partnerem. Tylko jedna na dziesięć kobiet jako najważniejsze wymienia własne potrzeby. Decyzje te mają swoje bezpośrednie przełożenie na codzienne życie.

Ponad połowa ankietowanych spędza z dzieckiem więcej niż sześć godzin dziennie. Jednocześnie podobny odsetek mam ma dla siebie niecałą godzinę w ciągu doby. Prawie 80% kobiet wykonuje w tym czasie obowiązki domowe takie, jak sprzątanie, gotowanie oraz pranie. Blisko połowa ankietowanych przeznacza każdą „wolną chwilę”, aby pobyć z rodziną, co trzecia natomiast poświęca ją na sen.

Zdaniem specjalistów

„Pamiętajmy, że planowanie dnia przez kobietę będącą matką to nie tylko planowanie go dla siebie. To przede wszystkim stworzenie harmonogramu zajęć dla dziecka, siebie, partnera i innych domowników, w przedsiębiorstwie zwanym przez demografów ‘gospodarstwem domowym’, które przy małych dzieciach działa nierzadko w atmosferze nieustających sytuacji kryzysowych, z którymi trzeba sobie na bieżąco radzić” – podsumował wyniki badania dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytety Warszawskiego.

W marcu zrealizowana została trzecia już odsłona akcji „Mama wraca do pracy”, której celem jest poznanie sytuacji polskich mam. Tym razem pytania ankietowe skoncentrowane były wokół organizacji czasu i codziennych realiów życia matki.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Jak mam wolna chwile to ogladam telewizje. Kupilam sobie jeszcze w ciazy pakiety w Netii, a teraz niedawno ta giganagrywarke od dziadkow. Dziala super, klade sie wieczorem i ogladam wszystkie filmy, ktorych nie moge obejrzec bedac z maluchem :) Polecam :)
/6 lat temu
1bdWitam. Jako babc2adcia mac582oc2adletc2adniej ma Pani prawo do konc2adtakc2adtc3b3w z dziecc2adkiem i zasady sc485 dokc582adc2adnie takie, same jak w przyc2adpadku ridcoza stac2adrac2adjc485c2adcego sic499 o konc2adtakty. Wnioc2adsek nalec5bcy zc582oc2adc5bcyc487 do sc485du rejoc2adnoc2adwego, w obrc499c2adbie ktc3b3c2adrego mac582oc2adletni mieszka (przec2adbywa) i opc582ac2adcic487 kwotc485 40 zc582. Powinna Pani okrec2adc59blic487, jakie konc2adtakty chciac2adc582aby Pani miec487 tj. okrec2adc59blic487 ich terc2admin. Pozdrawiam21