Kilka słów o tradycji
Formalności
Co należy zrobić, aby zamówić chrzest dziecka w parafii? Wydawałoby się, że niewiele. I tu niespodzianka, bo nie jest lekko i trzeba się trochę pogimnastykować. Przepisy kościelne mówią o tym, że chrzest powinien odbyć się w pierwszych tygodniach życia dziecka, oczywiście jak wiemy w praktyce bywa bardzo różnie. Nie wspominając o przypadkach, kiedy występuje zagrożenie życia małego bobaska, wtedy chrztu udziela się w konkretnej potrzebie. Ostatecznie najczęstszy wiek dziecka chrzczonego to 2-4 miesiąc życia. Warto zwrócić uwagę na szczepienia, jeżeli maluch nie przyjął jeszcze tych pierwszych, trzeba dobrze się zastanowić czy nie lepiej ustalić termin dopiero po ich przyjęciu. Jeśli już zdecydowaliśmy o tym, kiedy chcemy ochrzcić nasze dziecko, musimy wybrać się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania, aby zamówić chrzest. Obecność obojga rodziców przy zamawianiu chrztu nie jest konieczna, choć pewnie i różnie to w parafiach bywa. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, że dziecko ma opiekuna prawnego, to on załatwia wszystkie formalności. Z terminami nieraz nie jest łatwo, ponieważ często chrzty odbywają się np. tylko w drugą niedzielę miesiąca. Wydawałoby się niemożliwe, a jednak. I jak wszędzie potrzebne są dokumenty. Jakie? Przy ustalaniu terminu należy przedłożyć akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego, świadectwo sakramentu małżeństwa rodziców, – jeśli rodzice nie mają ślubu kościelnego należy okazać odpis z aktu małżeństwa cywilnego, dane rodziców chrzestnych - adresy zamieszkania, daty urodzenia, a nawet zawody. I wreszcie, jeżeli chrzest zgłasza się w innej parafii, należy mieć pisemne pozwolenie od własnego proboszcza. Rodzice chrzestni powinni być wyznania rzymsko – katolickiego i muszą doręczyć zaświadczenie od swojego proboszcza, potwierdzające jego zgodę na zostanie chrzestnym – jednak tylko wtedy, gdy pochodzą z innej parafii. Dla chrzestnych przekazywane są druczki do spowiedzi, które z wpisem od kapłana mają być dostarczone najpóźniej w dniu chrztu. Chrzest odbywa się w kościele lub kaplicy. Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że za chrzest dziecka trzeba zapłacić. Oczywiście są to dobrowolne datki, ale i zdarzają się historie, gdy słyszymy jak to ksiądz w parafii podsunął pod nos cennik.
Wybieramy ojca chrzestnego i matkę chrzestną
Jest to bardzo ważny wybór. Tak jak ma się jedną matkę i jednego ojca, tak jednych ma się rodziców chrzestnych. Kogo wybieramy? Z reguły są to osoby z najbliższej rodziny. Staramy się wybierać jedną osobę z rodziny męża i jedną z rodziny żony. Ale jeśli w naszym przeświadczeniu w rodzinie nie mamy odpowiednich kandydatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to byli nasi przyjaciele czy znajomi. Przy wyborze kierujemy się więzią, jaka nas łączy z branymi pod uwagę kandydatami na chrzestnych, tym, jaki mamy z nimi kontakt, czy się przyjaźnimy o pomagamy wzajemnie w razie potrzeby, ale o tym czy powierzylibyśmy im opiekę nad swoim dzieckiem, gdyby nas rodziców zabrakło. Wierzymy, że jeśli niestety tak by się stało osoby te, przyświecałyby naszemu dziecku dobrym przykładem i potrafiły odpowiednio pokierować stawianymi przez niego życiowymi krokami. Biorą pod uwagę konkretnych kandydatów na rodziców chrzestnych musimy mieć na uwadze przepisy kościelne. Jak wcześniej było wspomniane muszą należeć do wspólnoty Kościoła Katolickiego, mieć ukończone 16 rok życia, mieć sakrament bierzmowania i prowadzić życie zgodne z zasadami wiary katolickiej. Nie może to być osoba spokrewniona z dzieckiem w linii prostej, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo dziecka. Ojciec chrzestny wybiera dla chrzczonego dziecka świecę chrzcielną – symbol światła, natomiast matka chrzestna ma w obowiązku przygotować białą szatkę, w którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie, jako symbol oczyszczenia i przynależności do Kościoła. Pamiętajmy, że eleganckim zwyczajem jest poinformowanie wybranych rodziców chrzestnych o naszej decyzji osobiście i odpowiednio wcześnie – nie zostawiajmy im tej informacji na tydzień przed ustaloną datą chrztu.
W co ubrać maluszka i kogo zaprosić?
Załatwiliśmy już wszystkie formalne sprawy i dokonaliśmy wyboru rodziców chrzestnych. Teraz pora zająć się sporządzeniem listy gości i rozglądnąć się za ubrankiem dla dziecka. Co założyć maluszkowi na ten wyjątkowy dzień? Oczywiście sklepy z dewocjonaliami maja duży wybór ubranek do chrztu. Jest jedna, najważniejsza zasada, która mówi, że ubranko do chrztu powinno być białe, ale nie jest to sztywna reguła. Nie szalejmy zbyt z wyborem kreacji dla bobasa na ten dzień. Niekoniecznie nasze maleństwo musie być wystrojone w koronki i tiule. Skupmy się na tym raczej, by dzidzia nie zmarzła lub się nam nie przegrzała. Przy wyborze stroju kierujmy się przypadającą na datę chrztu porą roku. Czy założymy dziewczynce suknie a` la księżniczka czy białe rajstopki, białe body i białe śpiochy nie ma naprawdę większego znaczenia. Tak samo w przypadku chłopców. Ważne, aby maluchowi było wygodnie, a strój był schludny. Jeszcze parę lat temu popularne były beciki do chrztu oblekane w piękne wyszywane, haftowane poszewki. Aktualnie rzadko się je spotyka. Zastąpiły je znane większości mam rożki, w które zwija się dzidziusia od pierwszych dni życia. Kogo najczęściej zapraszamy na chrzciny? Oczywiście najbliższą rodzinę, czasem też dalszą lub nawet znajomych. Wszystko zależy od relacji panujących w naszej rodzinie i od tego jak duże przyjęcie możemy zorganizować. Jeśli już ustalimy listę gości, przychodzi pora na wybór zaproszeń. Tych tak samo jak zaproszeń ślubnych jest do wyboru cala gama. Nie zapomnijmy o najistotniejszych informacjach, jakie musimy zamieścić na zaproszeniu – miejsce, data i godzina chrztu, oraz jeśli przyjęcie chrzcielne jest organizowane poza domem wskazać jego miejsce.
Chrzciny
Uroczystość ta jest nierzadko okazją do poznania przez całą rodzinę jej nowego członka, który w dniu swojego chrztu jest najważniejszą osobą. Dlatego bierzmy głównie pod uwagę, jakie rozwiązanie będzie lepsze dla naszego malucha. Przyjęcie w domu czy w lokalu? To pierwsze wymaga wielu wcześniejszych przygotowań i odpowiedniej powierzchni mieszkania, aby móc pomieścić gości. Pracy sporo, gotowanie, sprzątanie istna harówka! Tylko pamiętajmy, że nasz maluch w warunkach domowych będzie się z pewnością czuć bezpieczniej. Nam też będzie zdecydowanie wygodniej, bo pieluchy, przewijak i łóżeczko będą zawsze pod ręką. Wersja domowa jest też łaskawsza dla portfela rodziców. Kiedy stać nas na organizację chrzcin w wynajętym lokalu, restauracji nie kierujmy się tylko wysokością ceny za usługę. Zwróćmy uwagę czy w razie potrzeby będziemy mieli gdzie, zwyczajnie przewinąć malucha lub położyć go do snu. Zasadniczą różnicą widoczną przy wyborze lokalu jest brak możliwości stworzenia naprawdę rodzinnej i niezwykle ciepłej atmosfery. Jak długo trawa przyjęcie? Nikt tego nie ustala. Załóżmy, że chrzest w kościele kończy się o godz. 15: 00. Goście docierają na miejsce chrzcin na 15:30. Jednak nie do późnych godzin wieczornych, można bawić na przyjęciu. Bohater dnia jak zwykle ma swój codzienny ryt, karmienia, kąpieli i snu. Goście muszą mieć świadomość tego, że nie należy tego rytmu zmieniać czy naruszać. Rodzice nie wyproszą oczywiście w przypadku imprezy domowej nikogo, byłoby to bardzo nieeleganckie zachowanie, dlatego goście kierując się dobrem malucha sami muszą wyczuć odpowiedni moment na wyjście. A najlepiej po prostu zapytać o codzienna porę kąpieli i nie będzie niejasności.
Jakie menu na tę okazję?
W przypadku przyjęcia w restauracji sprawa jest uproszczona otrzymujemy konkretne zestawy do wyboru i kierując się ich składem i ceną dobieramy menu. Jeśli musimy sami przygotować potrawy musimy trochę pogłówkować. W obu przypadkach pamiętajmy, że w proponowanym menu nie powinien być brany pod uwagę alkohol! Tradycja nakazuje, aby w tym dniu zachować wstrzemięźliwość. Jednak tradycja swoje, a my radzimy nie spożywać alkoholu w obecności dzieci. Jeśli nie podajemy tradycyjnego polskiego obiadu 2 – daniowego, warto wybrać jedno danie gorące np. strogonow, bigos czy pieczone w piekarniku podudzia drobiowe. Oczywiście standardowo zimna płyta, sałatka, owoce, napoje ciepłe i chłodzące, ciasta i drobne słodkości. Doskonałym uzupełnieniem całości będzie okazały tort ze specjalnym ornamentem. W wyborze ostatecznego menu jest naprawdę duża dowolność. Zwróćmy uwagę tylko na to, aby przygotowane przez nas dania były smaczne i sycące. Jeśli gościmy to tak, aby nikt nie był głodny! Gdy na przyjęciu obecne będą młodsze dzieci, dla nich też przygotujmy specjalne dania. Poniżej prezentujemy kilka wybranych przepisów na ten szczególny dzień.
Sałatka owocowa w galarecie
Składniki: 4 galaretki cytrynowe, 30 dag ciemnych winogron, 30 dag truskawek, puszka brzoskwiń i puszka ananasa w plastrach
Sposób przyrządzania: Galaretki rozpuścić w 7 szklankach wrzątku i przestudzić. Owoce z puszki osączyć: brzoskwinie pokroić na ósemki, plastry ananasa na kawałki. Winogrona umyć i wypestkować. Truskawki odszypułkować, duże przekroić na pół. Owoce wymieszać i połowę wyłożyć do formy z kominkiem, zalać zimną galaretką i odstawić do zastygnięcia. Następnie zrobić to samo z resztą owoców i galaretki, wstawić na środkową półkę lodówki, przed podaniem wyjąć galaretkę na półmisek.
Rolada śmietankowa z jagodami
Składniki:
Ciasto: 4 jajka, 15 dag cukru, 2 żółtka, skórka otarta z 1/2 cytryny, 3/4 szklanki mąki, pół łyżeczki proszku do pieczenia
Masa: 1/3 l śmietany kremówki, mała torebka żelatyny, 1 łyżka cukru pudru, 25 dag czarnych jagód
Białka ubić z łyżką zimnej wody i 4 łyżkami cukru. Gdy piana będzie sztywna, kolejno dodawać żółtka, skórkę cytrynową i mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto rozsmarować na blasze wyłożonej pergaminem, piec przez 10 minut w temp. 200 stopni. Zwilżyć ściereczkę, posypać ją resztą cukru. Ciasto wyjąć z formy na ściereczkę, zdjąć pergamin, zwinąć w rulon, ostudzić. Śmietanę schłodzić, ubić z cukrem pudrem. Pod koniec ubijania dodawać po kropli rozpuszczoną żelatynę. Wymieszać z jagodami, rozsmarować na cieście, zwinąć. Wierzch można udekorować bitą śmietaną.
Prezenty
Tutaj pole do popisu maja goście i rodzice chrzestni. Ci drudzy, muszą się liczyć z większym wydatkiem. Gdy nie jesteśmy matka czy ojcem chrzestnym, możemy kupić dla malca niebanalna zabawkę edukacyjną, ubranka czy zestawy kosmetyków dziecięcych. Rodzice chrzestni kierując się wyborem prezentu musza pamiętać, że warto wybrać taki, który po latach będzie przypominał tą ważną dla dziecka chwilę w jego życiu. W tradycji polskiej silnie się zakorzenił zwyczaj dawania złotych łańcuszków z krzyżykiem czy medalikiem. Ostatnio dość popularne stały się srebrne smoczki czy łyżeczki z wygrawerowanym imieniem i datą. Oczywiście praktykowane są tak zwane załączniki, czyli koperta z gotówką. Nie zapominajmy w całym zamieszaniu, że nie prezenty tego dnia są najważniejsze.
MWMEDIA