10 przykazań dobrego wnuka

Bycie wnukiem to fenomenalna sprawa! Ale dziadkom też się coś od nas i naszych dzieci należy. Co takiego? Miłość i szacunek.
/ 19.01.2007 15:04
Zdaniem psychologów, dla starszych osób nie ma nic cenniejszego niż dobre uczucia bliskich. Życzliwość, ciepło, szacunek, wyrozumiałość – w podeszłym wieku to właśnie liczy się najbardziej. Ale uwaga! Kiedy babcia chce np. ugotować wnuczkowi kisiel, a ty mówisz: „Dam sobie radę” – mama może się poczuć odsunięta i nieprzydatna. Podobnie jak dziadek, jeśli np. uwielbia spędzać czas z wnukami, a według ciebie dla osoby na emeryturze nie ma lepszego zajęcia, jak siedzenie w fotelu przed telewizorem. Można jednak uniknąć takich drobnych błędów. Oto dziesięć najważniejszych wskazówek, dzięki którym jesień życia twoich najbliższych będzie jak z marzeń.

Kontakty z rodziną dają wiele radości
Dziadkowie wiedzą, że jesteście zapracowani i starają się wam nie narzucać. Czasem tylko wspomną coś o samotności lub że tęskno im do wnuków...
Zachęcaj rodziców, by częściej was odwiedzali. A gdy ty do nich jedziesz, zabieraj maluchy ze sobą. Od czasu do czasu zaproś babcię do kina, wybierz się z dziadkiem na ciekawą wystawę czy do teatru. Dzieci same się już poruszają po mieście? Zwróć uwagę, żeby często wpadały do dziadków. Oni bardzo czekają na takie wizyty. Dni, w których mogą coś dobrego wnuczkom upichcić i miło z nimi pogawędzić, to dla nich prawdziwe święto!

Babci brak sił
Czasami twoje rozbrykane maluchy mocno dają się dziadkom we znaki.
Pilnuj, żeby dzieci zbytnio nie wchodziły dziadkom na głowę. Nawet najukochańsza babcia nie zawsze ma ochotę kilka razy odgrzewać zupkę, zbierać porozrzucane zabawki, znosić ciągłe kaprysy czy krzyki.

Szacunek dla starszych
Zdarza się, że twoja pociecha nie słucha dziadków czy brzydko się do nich odzywa.

Na złe zachowania zawsze reaguj stanowczo, nie puszczaj wszystkiego płazem. Już przedszkolak powinien wiedzieć, że babci się pomaga, ustępuje miejsca w autobusie i zawsze uprzejmie się do niej zwraca.

Seniorzy wolą żyć po swojemu
Babcia lubi kryształy i koronkowe serwetki, a dla twojej nastolatki to symbol złego smaku. Ciebie też trochę drażnią niektóre przyzwyczajenia mamy.
Nawet jeśli w twoim w domu nikt nie rozwiesza prania w kuchni, a łóżka zawsze są zasłane – nie dyktuj dziadkom, jak mają żyć. Córce zaś tłumacz, że o gustach innych nie ma co dyskutować, bo każdy ma prawo urządzić sobie mieszkanie, tak jak mu się podoba. Nie dokonujcie też w domu babci (ani w jej pokoju, jeśli mama mieszka z wami) żadnych zmian bez pytania jej o zdanie. Takie decyzje, jak kupno nowych firanek czy wyrzucenie starej walizki z szafy, podjęte bez uzgodnienia z mamą – mogą ją niemile zaskoczyć, a nawet sprawić, że starsza pani poczuje się zlekceważona.

Dziadkowie chcą być przydatni
Bywa, że babcia chce pogawędzić z wnukami czy pomóc w lekcjach, a one wykręcają się od kontaktów.
Zachęcaj dzieci, by opowiadały dziadkom o swoich sprawach. Niech korzystają z ich pomocy i rad. Oni wiele już przeżyli i znają odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi. Mama chce przepytać wnuki z angielskich słówek? Przyklaśnij pomysłowi! Dzieci podszlifują obcy język, a włączenie się w życie wnucząt rozjaśni babci szarą codzienność.

Słuchanie... ważna rzecz
Starsi ludzie uwielbiają snuć wnukom opowieści o swojej młodości, uczyć je różnych rzeczy, dzielić się zdobytymi przez lata doświadczeniami.
Pokazuj dzieciom, ile frajdy może dawać słuchanie zamierzchłych historii. Poproś mamę, by opowiedziała, co działo się w waszym mieście pół wieku temu. Co się wówczas nosiło, czym się ludzie interesowali. Takie rozmowy zapadają w dziecięcą pamięć nieraz na całe życie, podobnie jak czas spędzony z babcią na nauce haftowania czy wspólne wyprawy z dziadkiem na ryby. A starsi ludzie wiedzą wtedy, że mają dla kogo żyć.

Fajnie jest dogadzać wnukom
Gdy twoja mama ma przyjść z wizytą, dzieciaki są w siódmym niebie. Wiadomo, babcia dogadza, hołubi, uszczęśliwia zabawkami...
Obawiasz się, że dziadkowie za bardzo rozpuszczą dzieci? Niepotrzebnie! Oni właśnie od tego są! Spokojnie, świat się nie zawali, gdy maluchy zjedzą czekoladkę przed obiadem czy dostaną w prezencie kolejne autko. A babcia będzie cała w skowronkach, że mogła sprawić wnukom radość.

Buziaki od wnuków są najsłodsze
Odkąd twoje dzieci podrosły, babci często brak ich czułości.
Od czasu do czasu podpowiedz dzieciom, że ich serdeczne gesty są dla twojej mamy na wagę złota. Niech pamiętają o przytuleniu, całusach, wzięciu za rękę czy miłych słowach.

Miłe słowa cieszą
Twoja mama wspaniale gotuje, dzierga, interesuje się poezją.
Mów głośno o tym, że w pewnych sprawach dziadkowie są niezastąpieni. Niech dzieci wiedzą, że nikt nie piecze tak pysznej szarlotki jak babcia. To mamę uszczęśliwi, bo dzieciaki będą się jeszcze bardziej zachwycały babcinymi wypiekami.

Starszy wiek ma swoje prawa
Dziadkowie mają duży sentyment do przeszłości. Chcieliby, żeby wnuki szanowały rodzinne tradycje, pamiętały o rodzinnych świętach.
Przypominaj dzieciom o ważnych datach i uroczystościach. Kupcie kwiaty twojej mamie w dniu urodzin, namalujcie dziadkowi imieninową laurkę. Nieważne, że dla twojego nastolatka elegancki strój w czasie niedzielnego obiadu to przesada. Przekonaj syna, by podporządkował się babcinym zwyczajom. Będzie jej miło.

Anna Leo-Wiśniewska