POLECAMY

Poród bez szkoły rodzenia

Witam. Mam 19 lat i w czasie ciąży normalnie uczęszczałam na zajęcia w szkole. Niestety mam maturę i moją uwagę przykuła najbardziej nauka i odpoczynek.
Poród bez szkoły rodzenia

Witam. Mam 19 lat i w czasie ciąży normalnie uczęszczałam na zajęcia w szkole. Niestety mam maturę i moją uwagę przykuła najbardziej nauka i odpoczynek. Nie chodziłam do szkoły rodzenia. Chciałam się dowiedzieć, co pomoże mi przy porodzie, jak oddychać itp. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.


Iska

Przede wszystkim gratuluję młodej przyszłej mamusi dużo samozaparcia i kończenia szkoły, mimo ciąży. Powodzenia na maturze i przy tym dużo odpoczynku i mało stresu. To, że nie chodziła pani do szkoły rodzenia, nie oznacza, że nie „poradzi” pani sobie z porodem. Wiele kobiet nie chodzi do szkoły rodzenia i świetnie sobie radzą w sali porodowej. Ja oczywiście zachęcam wszystkie przyszłe mamy do uczęszczania na zajęcia, ale nie każdy ma możliwość.

Co dla pani jest najważniejsze:
Wsłuchać się w swój organizm - jeśli czuje pani w trakcie porodu, że nie może pani leżeć - to proszę nie leżeć tylko np. kucnąć. Na tyle, ile będzie możliwości, aby nie leżeć w trakcie porodu - proszę chodzić, kucać, wykorzystywać piłki, worki sako, krzesełka porodowe (jeśli są w pani szpitalu). Pozycja pionowa lub kuczna przyśpiesza poród. Wsłuchać się dokładnie w to, co mówi położna - tzn. kiedy mówi „proszę nabrać powietrza, zatrzymać je i poprzeć”, to tak proszę robić - wiem, to nie jest takie proste, ale od współpracy pani z położną dużo zależy. Zwłaszcza w drugim okresie porodu (od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka) wiele zależy od pani - bo to pani musi jakby wypchnąć swojego maluszka, a przy tym położna podpowiada, co ma pani zrobić i dlatego istotne jest, aby pani poddała się pod jej ukierunkowania.

Co do oddychania, polecam pani przeczytać artykuły:

https://polki.pl/we-dwoje/czy;to;juz;porod,artykul,8096.html

https://polki.pl/we-dwoje/oddychanie;podczas;porodu,artykul,8221.html

https://polki.pl/we-dwoje/porod;aktywny,artykul,8150.html

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)