Pierwszy raz po porodzie

Na kilka tygodni, a czasem i miesięcy świeżo upieczeni rodzice zwykle zapominają o erotycznych igraszkach.
/ 01.05.2010 22:25
Na kilka tygodni, a czasem i miesięcy świeżo upieczeni rodzice zwykle zapominają o erotycznych igraszkach. Gdy dziecko jest już na świecie, kąpanie, karmienie, tulenie i podziwianie maleństwa staje się głównym zajęciem mamy i taty.

Zaraz po porodzie organizm kobiety nie jest jeszcze gotowy na seks. Lekarze zalecają, by na pierwsze zbliżenie poczekać sześć tygodni. Czy jest to takie ważne?- pytają niektóre mamy. W tym przypadku cierpliwe oczekiwanie jest bardzo istotne.

Po porodzie tzn. po urodzeniu dziecka, a potem łożyska, macica nie ma ochronnego nabłonka. Przez kilka tygodni występują odchody połogowe. W takim stanie łatwo może dojść do zapalenia błony śluzowej macicy. Przyczyną zapalenia mogą być bakterie, które mają szansę wniknąć tam razem z nasieniem.

Pierwszy raz po porodzie

Współżycie przed zakończeniem połogu może być bolesne ze względu na ranę krocza. Mimo tego, że szwy zdejmuje się kilka dni po porodzie, na całkowite wygojenie rany, potrzeba więcej czasu.

W okresie połogu u kobiety występuje burza hormonalna. Głównym zadaniem hormonów jest pomoc w produkcji pokarmu oraz kurczeniu się macicy. Hormony hamują wówczas popęd seksualny. Na szczęście po sześciu tygodniach sytuacja wraca do normy.

Co może pomóc kobiecie odzyskać spokój, pewność siebie i z prawdziwą radością przeżyć ten pierwszy, po długiej przerwie, raz?

Wizyta u ginekologa
Po sześciu tygodniach warto zgłosić się na wizytę lekarską. Lekarz oceni czy wszystko dobrze się zagoiło. Jeśli tak będzie to dobra informacja poprawi też samopoczucie młodej mamie. Najprawdopodobniej zmniejszy się jej lęk przed zbliżeniem.

Ćwiczenia Kegla
Zawsze warto pracować nad sprężystością mięśni pochwy. W dużym stopniu są one odpowiedzialne za odczuwanie rozkoszy podczas zbliżenia. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu na kilka, kilkanaście sekund mięśni tak, jakby się chciało zatrzymać strumień moczu.

Zaakceptowanie swojego ciała
Duży brzuszek i rozstępy nie muszą zostać z kobietą na zawsze. Ale póki są, nie zobowiązują mamę do rezygnacji z cieszenia się miłością fizyczną. Należy pamiętać o tym, że bycie mamą to coś niezwykłego i pięknego.


Młodzi rodzice tez mają prawo do cieszenia się rozkosznym seksem. Często pytają „Czy się uda?” A czemu miałoby być inaczej? Będzie dobrze, tylko nie warto robić niczego na siłę. Należy dać sobie czas, a na współżycie zdecydować się gdy rodzice poczują zew gotowości. Pierwsze miłosne spotkania rodziców wcale nie muszą kończyć się stosunkiem.

Uwaga!
Czy podczas pierwszego zbliżenia po porodzie można ponownie zajść w ciążę? Kiedy kobieta staje się płodna?

W kolejną ciążę można zajść już po sześciu tygodniach od porodu! A prawie żadna mama nie jest jeszcze na to gotowa. Należy pamiętać o pierwszym dziecku, które wciąż powinno być karmione piersią- po zajściu w ciążę, lekarz może nakazać przerwanie karmienia. Gdy nie występuje miesiączka bardzo trudno poznać dni płodne.

Celina Fręczko, położna