POLECAMY

Jak przebiega pierwsza faza porodu

Pierwszy z trzech okresów porodu jest długi. Może trwać od 9 do 12 godzin, gdy rodzisz pierwsze dziecko, przy następnych porodach – połowę tego czasu. Składa się z dwóch faz. Opisujemy pierwszą z nich – utajoną.
Jak przebiega pierwsza faza porodu
Faza pierwsza, utajona, trwa od rozpoczęcia regularnych skurczów do rozwarcia, które ma 3–4 cm. Potrzeba na to średnio 6–8 godzin. Szyjka nie zacznie się rozwierać, nim nie pojawią się skurcze.

U większości kobiet 2–4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (ma na to wpływ zstępowanie główki do miednicy. Łatwiej się wtedy oddycha). W tym czasie pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Są nieregularne i słabe.

W fazie utajonej mogą ci już odejść wody płodowe. Będziesz odczuwać potrzebę wypróżnienia i zauważysz śluzowatą, zabarwioną na czerwono wydzielinę. Większość szpitali uważa, że jeśli po 6–12 godzinach od odpłynięcia wód nie wystąpi regularna czynność skurczowa, należy ją pobudzić przez podanie oksytocyny. Gdy wody odpływają ponad 12 godzin, podaje się osłonowo antybiotyk.

Już podczas pierwszych skurczów twój brzuch zacznie się napinać i twardnieć. Stopniowo odstępy między skurczami maleją i nabierają coraz większej regularności, a ty odczuwasz lęk, ale i radosne podniecenie związane ze zbliżającym się pojawieniem na świecie maluszka. W tej fazie:

- mierz czas trwania skurczów i ich częstotliwość, aby upewnić się, że poród się zaczął. Częstotliwość mierzy się, licząc czas od początku jednego skurczu do początku kolejnego.
- powiedz, że to już, partnerowi lub innej osobie, która ma ci towarzyszyć w porodzie.
- na razie zostań w domu. Wiele szpitali nie przyjmuje pacjentek do momentu, aż znajdą się w aktywnej fazie porodu. Poproś partnera, by zaniósł torbę szpitalną do auta.
- spróbuj zasnąć, jeżeli jest późno i potrafisz. Nie wiadomo, ile czasu będziesz rodzić, może uda ci się wypocząć.
- jeśli jesteś wypoczęta, chodź i bądź aktywna, może to przyspieszyć poród.
- odpręż się. Podczas skurczów oddychaj wolno i głęboko. Jeśli wody ci nie odeszły, weź ciepły prysznic lub kąpiel. Posłuchaj spokojnej muzyki.
- zjedz coś lekkiego. Kiedy odstępy między skurczami są jeszcze duże, możesz zjeść np. kanapkę z dżemem, banana, zupę czy krakersy. Unikaj produktów mlecznych (poza jogurtem) i mięsa – są ciężkostrawne. Później lepiej nic nie jeść.
- pij wodę, aby nie ulec odwodnieniu (najlepiej co godzinę, możesz też wypić rosół lub klarowny sok (np. winogronowy).
- jedź do szpitala, gdy skurcze staną się bardziej intensywne lub kiedy odejdą ci wody.


I okres porodu - ok. 12 godzin - od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm): I FAZA - utajona - od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do rozwarcia 3-4 cm, trwa 6-8 godzin; II FAZA - aktywna - od 3-4 cm do pełnego rozwarcia (10 cm), trwa 3-4 godziny

II okres porodu - 1-2 godziny - od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny

III okres porodu - 30 min. - wydalenie łożyska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)