Czy poród zawsze jest bolesny?

Czy poród bardzo boli? I czy w ogóle poród zawsze jest bolesny? Nie stresuj się niepotrzebnie i zrelaksuj, a wszystko będzie dobrze!
/ 30.03.2015 13:30

poród

fot. Fotolia

Nadszedł trzeci trymestr, rozwiązanie coraz bliżej. Mniej więcej wiesz czego się spodziewać, ale nadal masz wiele obaw. Za chwilę twoje życie ulegnie wielkiej zmianie, równocześnie boisz się porodu, bólu i chcesz mieć to już za sobą.

Buszowanie po intrenecie w celu zdobycia odpowiedzi na nurtujące cię pytania związane z ciąża i porodem nie pomaga, a często wywołuję tylko dodatkowy stres. Ogrom informacji, opinii na forach na temat ciąży i porodu, potwierdzają  słowa rzymskiego komediopisarza Terencjusza  „ile  ludzi, tyle zdań”. Internetowe porady nie tylko różnią się od siebie, ale niestety często odbiegają od prawdy, wprowadzają w błąd  i niepotrzebnie stresują.

Zobacz także: Znieczulenie podczas porodu – czy warto je brać?

Czy poród zawsze boli?

Nie wolno zakładać, że każda z nas będzie odczuwać ból w tym samym stopniu. Jedne z nas będą odczuwały go intensywniej, inne mniej. Wszytko zależy od naszego progu odporności. Spokojnie, nie przejmuj się, na szczęście istnieje wiele skutecznych metod  łagodzenia bólu.

Jeżeli z jakichś powodów wyobrażenie porodu i związany z nim strach przed bólem napawa Cię lękiem porozmawiaj z lekarzem anestezjologiem, który bardzo szybko rozwieje twoje wątpliwości i na pewno cię uspokoi. 

"Najbardziej popularnym rodzajem uśmierzania bólu jakie stosujemy u naszych pacjentek  jest znieczulenie wewnątrzoponowe ciągłe. W sytuacji, w której nie ma możliwości podania tego rodzaju znieczulenia, a ból jest naprawdę silny, istnieje możliwość podania leków  przeciwbólowych, które  działają rozkurczowo (Dolargan lub Dolantyna).  Należy jednak pamiętać, że decyzję o rodzaju znieczulenia podejmuje zawsze anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem i położną" – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Leszczyk, Ordynator Oddziału Położniczego Szpitala Damiana.

Zamiast czytać wypowiedzi na temat przeżyć porodowych innych mam, wyjdź na spacer, poczytaj książkę, na którą wcześniej nigdy nie miałaś czasu lub umów się do kina.

Źródło: Materiały prasowe ShortCake

Zobacz także: Poród jest piękny. Zobacz niesamowite zdjęcia!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.03.2018 18:18
Fajnie by bylo jakby lekarze chcieli dawac te znieczulenia...