Antykoncepcja a karmienie piersią

Karmię piersią, moja malutka ma 2 miesiące, postanowiłam brać pigułki antykoncepcyjne. Położna przepisała mi CERAZETTE powiedziała, by brać pigułkę codziennie, a kończąc pierwszy blister nie robić kilkudniowej przerwy tylko od razu rozpoczynać nowy.
/ 27.07.2009 10:04
Antykoncepcja a karmienie piersią

Karmię piersią, moja malutka ma 2 miesiące, postanowiłam brać pigułki antykoncepcyjne. Położna przepisała mi CERAZETTE powiedziała, by brać pigułkę codziennie, a kończąc pierwszy blister nie robić kilkudniowej przerwy tylko od razu rozpoczynać nowy. Co dziwniejsze, pierwszy blister kazała mi wziąć kiedykolwiek bez specjalnego terminu np. pierwszy dzień miesiączki. Moje pytanie brzmi: czy faktycznie pierwszą pigułkę powinnam wziąć bez względu na to, że nie mam jeszcze miesiączki po porodzie? Czy to prawda, że przerwa pomiędzy następnym blistrem nie jest potrzebna i kończąc pierwszy mam od razy rozpoczynać kolejny? Jeszcze jedno: położna twierdzi, że już po tygodniu brania pigułek będę chroniona przed ciążą to trochę szybko czy to prawda?

Misiu
Proponuję trochę więcej zaufania do położnej. W moim kraju zawsze leki przepisuje lekarz, a nie położna. Tabletki należy przyjmować przez 28 kolejnych dni. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu poprzedniego opakowania. Zgodnie z zaleceniem producenta pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu rozpoczęcia miesiączki (jednak lekarze uważają, że można zacząć kiedy ktoś chce i tak też się dzieje). Kobiety, które są po porodzie fizjologicznym powinny przyjąć preparat w pierwszym tygodniu lub najpóźniej do 21 dnia po porodzie, w przypadku późniejszego rozpoczęcia przyjmowania tabletek muszą zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek. To chyba bardzo ważne dla pani.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna