Zakończenie karmienia piersią
Mój synek ma 10 miesięcy i chcę przestać karmić go piersią (powrót do pracy). Synek do 6-go mies. był karmiony tylko piersią, a potem rozszerzałam dietę. Nadal dostaje pierś kilka razy dziennie, ale od paru dni już tylko rano i wieczorem do snu. Piję napar z szałwii 2 razy dziennie na zahamowanie laktacji. Jak doprowadzić do tego, aby laktacja zatrzymała się? Jak długo i ile razy dziennie mogę pić szałwię? Laktacja trochę się zmniejszyła, ale tuż przed wieczornym karmieniem pierś (bo od dawna mam pokarm tylko w jednej) jest już tak pełna, że lekko boli. Wiem, że dopóki synek ssie pierś, to jest laktacja, ale jak to zrobić bezstresowo dla niego? Planuję za parę dni zrezygnować z karmienia porannego, a za jakiś czas także z wieczornego. Czy to dobry plan? Dodam, że wolałabym uniknąć bandażowania piersi itd. Czy może zamiast szałwii brać dostępne bez recepty tabletki na zahamowanie laktacji (choć podejrzewam, że i one zawierają szałwię)? Czym zastąpić moje mleko? Daję mu 1-2 razy dziennie kaszki na bazie mleka modyfikowanego, ale czy to nie będzie za mało mlecznych pokarmów jeżeli zrezygnuję z karmienia? Nie karmiłam synka nigdy mlekiem modyfikowanym z butelki. Jakie produkty mogę wprowadzić do diety, aby zrekompensować odstawienie od piersi? Czy 10-cio miesięcznemu dziecku mogę podawać już jakieś jogurty i serki?
Najlepszy sposób na odstawienie od piersi to odstawianie planowane. Ponieważ ta metoda jest najbardziej zbliżona do naturalnego procesu kończenia karmienia. Polega ona na tym, aby rezygnować z jednego karmienia w przeciągu dwóch, trzech lub więcej dni. Odstawienie planowane tez jest korzystne dla mamy bo raczej nie niesie za sobą ryzyka zastoju czy zapalenia piersi a także pozwala uniknąć problemów emocjonalnych zarówno dla mamy jak i dziecka. Myślę, że problem z piersią pojawił się dlatego, ze za szybko pani zrezygnowała z kilku karmień („Nadal dostaje pierś kilka razy dziennie, ale od paru dni już tylko rano i wieczorem do snu” wnioskuję, że zrezygnowała pani z co najmniej dwóch karmień w ciągu dnia, i nastąpiło to w ciągu kilku dni). Proszę stosować zimne okłady na pierś lub z liści kapusty białej. Sygnałem zbyt szybkiego odstawiania maluszka od piersi jest właśnie silne przepełnianie się piersi. W przypadku planowanego i stopniowego odstawiania malca od piersi raczej nie ma potrzeby sztucznego hamowania laktacji. Jeśli tempo odstawiania jest odpowiednio dobrane do poziomu laktacji, pierś nie będzie się przepełniać nadmiernie.Mój synek ma 10 miesięcy i chcę przestać karmić go piersią (powrót do pracy). Synek do 6-go mies. był karmiony tylko piersią, a potem rozszerzałam dietę. Nadal dostaje pierś kilka razy dziennie, ale od paru dni już tylko rano i wieczorem do snu. Piję napar z szałwii 2 razy dziennie na zahamowanie laktacji. Jak doprowadzić do tego, aby laktacja zatrzymała się? Jak długo i ile razy dziennie mogę pić szałwię? Laktacja trochę się zmniejszyła, ale tuż przed wieczornym karmieniem pierś (bo od dawna mam pokarm tylko w jednej) jest już tak pełna, że lekko boli. Wiem, że dopóki synek ssie pierś, to jest laktacja, ale jak to zrobić bezstresowo dla niego? Planuję za parę dni zrezygnować z karmienia porannego, a za jakiś czas także z wieczornego. Czy to dobry plan? Dodam, że wolałabym uniknąć bandażowania piersi itd. Czy może zamiast szałwii brać dostępne bez recepty tabletki na zahamowanie laktacji (choć podejrzewam, że i one zawierają szałwię)? Czym zastąpić moje mleko? Daję mu 1-2 razy dziennie kaszki na bazie mleka modyfikowanego, ale czy to nie będzie za mało mlecznych pokarmów jeżeli zrezygnuję z karmienia? Nie karmiłam synka nigdy mlekiem modyfikowanym z butelki. Jakie produkty mogę wprowadzić do diety, aby zrekompensować odstawienie od piersi? Czy 10-cio miesięcznemu dziecku mogę podawać już jakieś jogurty i serki?
Monika111
Myślę, że bardzo dobry plan pani opracowała. Łatwiej zrezygnować w pierwszej kolejności z karmienia rannego a dopiero później z wieczornego. Proszę popijać szałwię powiedzmy 2-3 razy dziennie.
10-miesięcznemu dziecku nie ma potrzeby podawać pokarmów mlecznych z butelki – to znaczy kaszkę należy podawać łyżeczką. Zawsze potem umyć dokładnie ząbki i dziąsła, ponieważ resztki kaszy i mleka osadzają się na dziąsłach i zębach i powoduje to próchnicę (zwłaszcza wypicie kaszy przez smoczek z butelki i zaśnięcie w trakcie jedzonka i nieumycie ząbków).
Jogurty, które spożywamy my dorośli wg teorii z pediatrii powinno podawać się dziecku dopiero około 3 roku życia. Ale jest inne rozwiązanie jeśli chce pani podawać jogurty swojemu dziecku. Istnieje misiowy jogurt (Nestle) specjalnie przeznaczony dla niemowląt.
Są 4 warianty smakowe:
- jagodowy (po 6 miesiącu życia)
- malinowy (po 6 miesiącu życia)
- gruszkowy (po 6 miesiącu życia)
- truskawkowy (po 9 miesiącu życia)
- Nie proponuj piersi, jeśli dziecko cię o to nie prosi. Zakładaj takie ubranie, gdzie nie ma łatwego dostępu do piersi,
- Podaj atrakcyjny posiłek zamiast piersi. Wtedy dziecko może zaspokoić głód posiłkiem zamiast dawnego ssania piersi w tym czasie.
- Skracaj czas karmień. Krótkie karmienia, a potem szybko zaproponuj jakąś zabawę, coś do jedzenia, spacer itp., żeby nie było tak, że szybko odstawiam maluszka i nie daje mu nic w zamian.
- Obserwuj dziecko- gdy odstawianie jest za szybkie, dziecko często budzi się, jest marudne w ciągu dnia, intensywnie ssie coś innego, ma objawy niepokoju, napięcia nerwowego itp.
Powodzenia i dużo cierpliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna