Skóra noworodka i niemowlęcia jest miękka w dotyku i delikatna jak aksamit. Warstwa rogowa naskórka, która chroni skórę, jest jeszcze słabo wykształcona. Natomiast sam naskórek jest o wiele cieńszy niż u dorosłych. W wyniku takiej budowy skóra niemowlęcia łatwiej traci wilgoć. A wysuszona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i otarcia.
Latem skóra maluszka wystawiona jest na silne działanie promieni UVB oraz UVA. Pierwszy rodzaj promieni jest odpowiedzialny za bolesne i niebezpieczne oparzenia, ale także za opaleniznę. Natomiast promienie UVA mogą powodować nieodwracalne zmiany. Jeśli słońce bezpośrednio działa na skórę dziecka, może dojść do trwałego poparzenia skóry i powstawania w przyszłości znamion barwnikowych. Badania potwierdzają większe ryzyko zachorowania na raka skóry u osób, które w okresie dzieciństwa doznały poparzenia słonecznego.
Na poparzenia słoneczne najbardziej narażone są dzieci o jasnej karnacji. A więc te o jasnych- blond włosach i o niebieskich lub szarych oczach. Skoro promieniowanie tak niekorzystnie wpływa na stan skóry malca, czy latem należy pozostać z dzieckiem w domu? Absolutnie, nie! Trzeba tylko przestrzegać kilku prostych reguł.
Odpowiednia pora
Wychodź z malcem na spacer w godzinach, kiedy słońce świeci już mniej intensywnie. Wynika z tego, że należy unikać spacerów między godziną 11.00 a 15.00. W południe do ziemi dociera aż 30-50% promieniowania UV.
Najlepiej w cieniu
Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze roku, nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca. Niech przebywa pod parasolem lub w cieniu. Gdy maluszek podróżuje w wózku kup parasolkę, którą przymocujesz do spacerówki. Niemowlę dodatkowo przykrywaj tetrową pieluszką.
Odpowiednia garderoba
Na każdy spacer zakładaj dziecku czapeczkę lub chusteczkę. Skutecznie chroni główkę kapelusz z rondem, wykonany z grubszego płótna, ponieważ nie przepuszcza promieni słonecznych. Można wybrać model czapeczki z klapką opadająca na kark. Maluszki nie powinny biegać na słońcu z odkrytymi ramionkami. Ubranka na słońce powinny być przewiewne i z bawełny.
Krem z filtrem to obowiązek
Nie wychodź z domu dopóki nie posmarujesz dziecka kremem z filtrem. Najlepiej zrób to 20-30 minut przed wyjściem. Krem stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Preparat stosuj również w pochmurne dni, ponieważ promienie słoneczne przenikają przez chmury.
Ugasić pragnienie
Na plaży koniecznie pamiętaj o podawaniu dziecku płynów. Podczas upału dziecko powinno pić więcej niż zwykle. Pragnienie małego dziecka ugasi niegazowana woda mineralna.