Toksoplazmoza a mycie warzyw

Dzień dobry, moje pytanie dot. toxoplazmozy - czy można się zarazić toxo przez uszkodzoną skórę na palcu?
/ 11.05.2009 13:46
Toksoplazmoza a mycie warzyw

Dzień dobry, moje pytanie dot. toxoplazmozy - czy można się zarazić toxo przez uszkodzoną skórę na palcu? Starałam się uważać przy myciu owoców, z surowym mięsem do czynienia wtedy nie miałam. Zmywając, miałam zaklejony palec. Wydaje mi się, że aby zarazić się toxo od warzyw i owoców musiałyby być one skażone toxoplazmozą, prawda? Innej możliwości nie ma, przecież nie zarażę się tylko dlatego, bo warzywa były nieumyte. Bardzo proszę o odpowiedź.


Madzia
Toksoplazmoza jest wywoływana przez pasożyta (pierwotniaka Toxoplasma gondii) przenoszonego głównie przez koty. Źródłem zarażenia są odchody kota, w których znajdują się formy zakaźne pasożyta. Kał zarażonych kotów wysycha i z kurzem, wiatrem jest roznoszony po różnych miejscach i może znaleźć się w glebie, na owocach i warzywach. Dlatego jeśli człowiek zje brudne owoce czy warzywa, może zostać zakażony. Jednak w ten sposób najczęściej zarażają się zwierzęta, np. bydło. Wtedy w mięśniach tworzą się cysty pasożyta, które są formami zakaźnymi dla człowieka. Z tego wynika, że człowiek zaraża się właśnie przez zjedzenie surowego lub półsurowego mięsa. Dlatego aby temu zapobiec, mięso musi być ugotowane lub upieczone.
Po pierwsze, aby zarazić się toksoplazmozą, musiałyby te warzywa i owoce być skażone (tego jednak nie wiemy), ale musiałaby pani je zjeść i to nieumyte. A tego nie wyczytałam w pani pytaniu. Zawsze proszę szorować warzywa i owoce i unikać kontaktu z kotkami. Myślę, że może pani spać spokojnie.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna