Rozszerzanie diety – kasza w diecie dziecka

Kasza jest bardzo zdrowa, pożywna i lekkostrawna. Dla każdego małego dziecka drobna kasza to pierwszy stały posiłek przy rozszerzaniu diety. A co z grubymi kaszami? Kiedy podać je dziecku?
/ 28.06.2013 10:17

Kaszka dla niemowlęcia

Niemowlakowi podawaj gotowe kaszki. Są lekkostrawne i posiadają wiele witamin, probiotyków, prebiotyków i składników mineralnych.

Polecamy: Czym są probiotyki i prebiotyki?

Kaszka ryżowa

Jeżeli karmisz dziecko butelką możesz podać kaszkę, gdy dziecko skończy 4. miesiąc. W przypadku karmienia piersią – 6. miesiąc. Kaszkę bezmleczną przygotuj na mleku modyfikowanym, a mleczną na przegotowanej wodzie

Polecamy: Rozszerzanie diety niemowlęcia – tabela

Kasza z pszenicy

Kasza z pszenicy zawiera gluten ( w odróżnieniu od kaszy ryżowej i kukurydzianej). Pamiętaj, że osoby cierpiące na celiakię nie powinny go jeść, gdyż niszczy on kosmki jelitowe (organizm pozbawiony jest wtedy wielu składników odżywczych). Dlatego też, aby uniknąć celiakii na początku podawaj dziecku małe ilości glutenu. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm dziecka do tolerowania glutenu.

Jeśli karmisz dziecko piersią po ukończeniu 4. miesiąca życia dziecka, podawaj malcowi pół łyżeczki ugotowanej na wodzie kaszki pszennej( np. dodaj do swojego pokarmu). Jeżeli karmisz dziecko butelką, wprowadź kaszę do diety (dodając do mleka modyfikowanego), gdy smyk skończy 5. miesiąc.

Polecamy: Dlaczego warto jeść kaszę?

Grube kasze po 10. miesiącu życia

Gdy dziecko ukończy 10. miesiąc życia, wprowadzaj do jego diety inne rodzaje grubych kasz. Wybierz kaszę jaglaną, gryczaną i jęczmienną. Kasza gryczana podobnie jak jaglana to doskonały zamiennik dla ziemniaków, bowiem ma ona ponad dziesięć razy więcej białka i posiada w swoim składzie magnez i potas. Pęczak, kasza wiejska, perłowa czyli kasza jęczmienna to bogactwo witaminy PP, a także błonnika

Pamiętaj, że kasza to doskonałe naturalne lekarstwo na problemy żołądkowe. Kasza jęczmienna i gryczana sprawdzi się, gdy smyk cierpli na zaparcia.

Zobacz także: Witaminy w diecie dziecka. Jakie są najlepsze i gdzie występują?