Przygotuj dom dla dziecka

Maleństwo niedługo przyjdzie na świat? Przygotuj dla niego przytulne, ciepłe miejsce, w którym będzie się dobrze czuć.
/ 16.03.2006 16:57
W pierwszym roku życia malec większość czasu spędza w mieszkaniu. Zadbaj, by było ono urządzone ciepło, schludnie i... po dziecięcemu!

Co na ścianach
Dobrze jest przed pojawieniem się maleństwa odnowić mieszkanie (to bardzo ważne, na ścianach bowiem mogą gromadzić się zarazki i zarodniki grzybów pleśniowych).
Odnawianie to bardzo dobra okazja, by wysprzątać wszystkie miejsca, gdzie ewentualnie może gromadzić się kurz, żeby dziecko nie było potem narażone na jego wdychanie.
Do malowania użyj bezpiecznych farb ekologicznych, wodorozcieńczalnych, akrylowych. Najlepiej w stonowanych, pastelowych barwach. W pokoiku dziecka możesz też położyć tapetę – wybierz delikatny wzór, dopasowany do wnętrza. Warte polecenia są tapety zmywalne, łatwiej zadbać o ich czystość. Niech pokoik będzie dziecięco kolorowy.

Ważne mebelki
Maluszek musi mieć swoje łóżeczko, najlepiej drewniane. Ustaw je z dala od okna i kaloryfera (ale też nie w przeciągu na osi okno-drzwi), w zacisznym miejscu. Obok postaw dla siebie fotel do karmienia i zamontuj nocną lampkę. W pokoiku dziecka możesz też ustawić przewijak, najlepiej z półeczkami, na których ułożysz niezbędne rzeczy maluszka. Musisz je mieć pod ręką podczas zmiany pieluszki, by ani przez chwilę nie pozostawiać dziecka samego na przewijaku. W pokoiku przyda się też regał i szafka na ubranka malca.

Czysto i schludnie
Gdy maluch będzie już na świecie, musisz szczególnie zadbać o czystość w dwóch miejscach: łazience i kuchni. Zarazki i mikroskopijne kropelki wody z toalety, które unoszą się w powietrzu przy spuszczaniu wody, mogą osadzać się na dziecięcym ręczniku, wanience i przyborach toaletowych – dlatego przed każdą kąpielą wanienkę starannie umyj i raz na kilka dni zdezynfekuj, a ręczniczek często zmieniaj. Dezynfekuj też muszlę klozetową – to prawdziwe skupisko zarazków.
Koniecznie pamiętaj też o higienie w kuchni, gdyż bakterie i pleśnie, które znajdują się na niedomytych blatach, deskach do krojenia mogą spowodować u Ciebie lub dziecka (gdy będziesz przygotowywała dla niego posiłek) poważne zatrucie pokarmowe. Myj często zlewozmywak – to prawdziwy raj dla niebezpiecznych bakterii!

Katarzyna Pinkosz