POLECAMY

Późny wiek na macierzyństwo?

Dzień dobry. Mam 46 lat i od jakiegoś czasu jestem z młodszym mężczyzną. Chcę mieć z nim dziecko...

Późny wiek na macierzyństwo?

Dzień dobry. Mam 46 lat i od jakiegoś czasu jestem z młodszym mężczyzną. Chcę mieć z nim dziecko, jednak obawiam się, że w moim wieku jest to już ryzykowne ze względu na niebezpieczeństwo pojawienia się komplikacji zdrowotnych u dziecka. Dodam, że mam już dwoje dzieci w wieku 20 i 17 lat. Jakiego ryzyka mogę się spodziewać? A może zajście w ciążę jest już dla mnie niemożliwe? Pozdrawiam.

Izabella


O tym, czy od strony medycznej zajście w ciążę w pani przypadku jest możliwe, warto porozmawiać z ginekologiem - który oceni, czy dochodzi u pani do owulacji, jakie są poziomy hormonów. Niektóre kobiety w tym okresie zaczynają już przechodzić okres premenopauzy (czynność jajników powoli zaczyna wygasać). Ale proszę się nie martwić, nie u wszystkich tak jest - sama znam kobiety, które urodziły maluszka, mając 48 lat. Owszem, mówi się, że późna ciąża niesie za sobą ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia oraz wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia np. zespołu Downa. Jeśli zdecyduje się pani na ciążę, powinna pani omówić dokładnie to z lekarzem ginekologiem - bo taka ciąża musi być objęta dobrą opieką specjalistyczną. Cenię panią za to, że marzy pani o dziecku mimo tego, że już dawno odłożyła pani pieluszki na bok (dzieci dorosłe) - tylko to skomplikowana decyzja. Proszę pomyśleć również nad tym, że wychowanie dziecka to długi proces - nie miesiąc lub dwa. Czy ma pani na tyle w sobie siły i cierpliwości, aby wychować maluszka (wie pani, z czym to się wiąże oprócz miłych i radosnych chwil). Jeśli tak, to ja życzę pani powodzenia - decyzja należy do pani i przyszłego tatusia.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 lat temu
mam 41 i 2 miesiace temu urodzilam dziecko, 4 miesiace lezalam w szpitalu kazdy dzien to byla modlitwa o to by maluszek byl zdrowy..zaryzykowalismy bardzo duzo i sie udalo...ale bylo potwornie trudno..warto bylo!
/7 lat temu
Zgadza się, to indywidualna sprawa. Kelly Preston urodziła w wieku 47 lat. Ja jednak nie podjęłabym takiej decyzji. Jestem obecnie w ciąży (nieplanowanej), końcem roku skończę 40 lat i dla mnie jest to za późno. Ale powtarzam, to indywidualna decyzja a to jest moje zdanie. Pozdrawiam, życzę dobrej dla Ciebie decyzji
/8 lat temu
to nie jest dobry pomysl bo jednak jak urodzisz to musisz wychowac masz tyle sily
POKAŻ KOMENTARZE (1)