Pobawmy się

Dla niemowlęcia zabawa to nie tylko przyjemność. Podczas niej zdobywa i ćwiczy nowe umiejętności.
/ 23.02.2007 13:35
Wchodzenie po schodach, trzymanie kubka – nic prostszego, prawda? Ale twoje dziecko musi się tego dopiero nauczyć! Pomóż mu w tym, korzystając z proponowanych przez nas zabaw. Dla niemowlęcia zabawa to nie tylko przyjemność. Podczas niej zdobywa i ćwiczy nowe umiejętności. Właśnie dlatego powtarza je wielokrotnie. Aby pomóc dziecku rozwijać się ruchowo, wystarczy trochę chęci, twoja obecność i parę pomysłów. Oto kilka z nich.

Leci ptaszek - od 3. miesiąca
Przygotuj: małą zabawkę, np. grzechotkę
Jak się bawić: połóż dziecko na plecach i usiądź za nim. Przytrzymaj zabawkę nad jego główką. Kiedy maluch skupi na niej uwagę, powoli przesuń ją w prawo lub w lewo. Zachęć malca, by spróbował złapać przedmiot. Jeśli odwróci się we właściwym kierunku, daj mu zabawkę.
Co to daje: uczy turlania i samodzielnego odwracania się.

Buju na piłce od 3. miesiąca
Przygotuj: dużą nadmuchiwaną piłkę
Jak się bawić: połóż malucha brzuszkiem na piłce. Lekko tocz piłkę w różne strony, przytrzymując dziecko. Możesz śpiewać jakąś piosenkę.
Co to daje: działa uspokajająco, ćwiczy zmysł równowagi.

Kopanie nóżką - 3–6 miesięcy
Przygotuj: dwa małe baloniki, sznureczki
Jak się bawić: lekko przywiąż baloniki do stópek malca – będzie machać nóżkami, obserwując poruszające się balony. Możesz też przyszyć do skarpetek dziecka kolorową łatkę lub dzwoneczek.
Co to daje: ćwiczy mięśnie nóżek, rozwija koordynację.

A kuku! - 6–9 miesięcy
Przygotuj: serwetkę lub pieluszkę tetrową
Jak się bawić: posadź malca na swoich kolanach. Na głowę i część twarzy połóż sobie pieluchę. Zdejmując ją, wołaj: „A kuku!”. Połóż pieluchę na głowę dziecka. Zdejmując ją, wołaj: „A kuku!”. Zachęć je, by samo zdejmowało pieluszkę ze swojej.
Co to daje: ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz spostrzeganie.

Wyciśnij gąbkę - 6–9 miesięcy
Przygotuj: kolorowe gąbki, plastikowe kubki
Jak się bawić: napełnij wannę wodą i włóż do niej gąbki. Naucz malca wyciskać z nich wodę, np. na rączki czy buzię. Daj dziecku kubeczki i pokaż, jak wyciskać do nich wodę.
Co to daje: ćwiczy mięśnie rączek oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Przez tunel - 9–12 miesięcy
Przygotuj: duże pudło kartonowe, pluszaka
Jak się bawić: odetnij dwa małe przeciwległe boki kartonu i górną pokrywę. Ustaw go na podłodze, tworząc tunel. Na jego końcu posadź pluszaka i zachęć dziecko, by przeczołgało się przez tunel.
Co to daje: uczy naprzemiennego układania rąk i nóg.

Ciągnij szalik - 9–12 miesięcy
Przygotuj: krótki szalik
Jak się bawić: usiądźcie naprzeciw siebie. Chwyć jeden koniec szalika, drugi podaj dziecku. Lekko pociągnij szalik i zachęć malca, by zrobił to samo. Gdy maluszek pociągnie za szalik, udaj, że się przewracasz – to go rozbawi.
Co to daje: ćwiczy ramionka i kontrolę własnej siły.

Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: Marta Ramm, psycholog dziecięcy