Pierwsza wizyta u ginekologa
Witam. Chciałabym wiedzieć, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa? Jak się zachować i ogólnie jakich pytań mogę się spodziewać? Jak się do takiej wizyty przygotować? Serdecznie dziękuję za pomoc!
Gratulacje już za samą chęć udania się na pierwsza wizytę do ginekologa. To bardzo ważne, aby zgłaszać się do ginekologa raz w roku i nie dotyczy to tylko kobiet, które współżyją itp., dotyczy to również dziewcząt w młodym wieku.Witam. Chciałabym wiedzieć, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa? Jak się zachować i ogólnie jakich pytań mogę się spodziewać? Jak się do takiej wizyty przygotować? Serdecznie dziękuję za pomoc!
Monisia91
Lekarz powinien przeprowadzić z panią wywiad typu:
1. kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka? (wiek - np. 15 lat),
2. jakie są miesiączki? - ile dni trwają, bolesne, niebolesne, skąpe?
3. co ile dni występuje miesiączka?
4. czy pani współżyje (ma to znaczenie w sposobie badania)
5. czy występują w rodzinie choroby typu nowotwory piersi, macicy, jajników lub czy występowały?
6. czy u pani są jakieś choroby, np. układu moczowego, cukrzyca itd.
Kolejnym punktem jest badanie ginekologiczne pacjentki. Odbywa się ono na fotelu ginekologicznym (proszę pamiętać, aby jak najniżej wysunąć pośladki w dół - lekarz pewnie powie jak, ma to na celu to, aby nie czuć dyskomfortu podczas badania). W zależności od tego, czy kobieta jest dziewicą, czy też nie - lekarz stosuje do badania różne wzierniki. Wziernik to narzędzie ginekologiczne, które składa się z dwóch łyżek - jeśli kobieta nie współżyła, lekarz używa wzierników dziewiczych (są wąskie), a jeśli kobieta współżyła, to stosuje się inny rodzaj wzierników (są też małe, średnie i duże).
Jeśli kobieta ma rozciągliwą i strzępiastą błonę dziewiczą, lekarz może dodatkowo wykonać badanie palpacyjne (wprowadzając palec do pochwy), jednak to rzadko stosuje się u kobiet, które mają zachowaną błonę. Badanie palpacyjne zawsze wykonuje się u kobiet, które już współżyły.
Dodatkowo oprócz badania we wzierniku i badania palpacyjnego lekarz może wykonać usg przez powłoki brzuszne lub przez pochwę. Warto pamiętać o tym, że lekarz powinien zbadać też piersi i pokazać, w jaki sposób badać samemu piersi - jest to bardzo ważne po to, aby podejmować profilaktyczne działania przeciw nowotworom piersi. Lekarz może zbadać piersi w sposób palpacyjny lub wykonać usg.
W czasie badania we wzierniku lekarz powinien pobrać cytologię (chyba że stwierdzi jakiś odczyn zapalny, to pobranie materiału do badania cytologicznego następuje po wyleczeniu stanu zapalnego).
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna