POLECAMY

Pierwotny brak miesiączki

Mam 16 lat, ważę 46,5 kg, wzrost ok. 163cm. Pojawiły się wszystkie oznaki dojrzewania choć uważam, że moje piersi są małe. Nie dostałam jeszcze miesiączki, co mam robić?
Pierwotny brak miesiączki

Mam 16 lat, ważę 46,5 kg, wzrost ok. 163cm. Pojawiły się wszystkie oznaki dojrzewania choć uważam, że moje piersi są małe. Nie dostałam jeszcze miesiączki, co mam robić? Moja mama dostała pierwszą w wieku 14 lat. Ona wie, że jeszcze nie mam, ale każe mi się nie przejmować, ale ja i tak swoje. Ostatnio pisałam na pewnym forum, że nie dostałam jeszcze pierwszej
miesiączki (mam 16 lat, 46,5 kg, 163 cm ) i odpisano mi, że ginekolog może przepisać ziołowe tabletki na bazie ziół czy coś tam na wywołanie okresu - ja uważam, że to bzdura, a Pani jak uważa?  To jest ta wypowiedź z forum \"zwykłe ziołowe tabletki przecież :/ Są na bazie ziół ale są składniki wywołujące miesiączkę. Idź do ginekologa to się przekonasz\".
Dina17
Pierwotny brak miesiączki to brak krwawienia z dróg rodnych w 16 roku życia (przy prawidłowej budowie ciała), a także w 14 roku życia kiedy nie wystąpiło dojrzewanie gruczołów sutkowych.

Nierzadko zdarza się, że wszystko okazuje się w porządku a dziewczyna nie ma miesiączki np. w 17 roku życia, ponieważ w jej rodzinie taka jest „uroda”, że miesiączka występuje w późniejszym wieku. Opóźnienie miesiączkowania może być spowodowane odchudzaniem – a to podejrzewam u ciebie. Według wskaźników dla twojego wzrostu waga w przedziale 46.5 kg – 51.5 kg to niedowaga. Natomiast prawidłowa waga od 51.8 kg – 66.2 kg. Jeśli brak miesiączki cię niepokoi to wybierz się do ginekologa. Co do odpowiedzi na forum to jeśli lekarz określi, że brak miesiączki to pierwotny brak miesiączki i jest potrzeba (a nie ot tak sobie, bo jej nie ma, bo nie jest jeszcze na nią czas) wywołania miesiączki, zleci przyjmowanie np. luteiny – jest to lek hormonalny.

Istnieje lek o nazwie Castagnus z Herbapolu ale nie jest on na wywołanie pierwszej miesiączki tylko stosuje się go w celu usunięcia zaburzeń zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń cyklu miesiączkowego. Wskazania do jego stosowania to:
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego (menstruacji i cyklu miesiączkowego spowodowane przejściową lub trwałą niedoczynnością ciałka żółtego, objawiające się nadmiernym krwawieniem lub zbyt częstym dodatkowym krwawieniem w cyklu),
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki objawiające się: bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 lat temu
Sluchajcie mam 16 lat i odwazylam sie pojsc do ginekologa a mianowicie nie mam piersi i nie mam okresu a sluz mam juz dlugo, Ginekolog wypisal mi tabletki luteine lecz nic nie dalo teraz mam zrobic badania hormonalne i jesli mam za malo dadza mi i oczywiscie nabiore tu i uwdzie . W radzie pytan 33885830 piszcie opowiem wam co i jak ;)
/7 lat temu
na postawie wagi wymysśili odpowiedzi, że dziewczyna się odchudza..żenujące :/
/8 lat temu
ja mam 14,5 lat i am slzu od jakichs 2 lat. . . nie mam okresu jestem pllaska (calkowicie) ;/ na dodatek mam 175 cm wzrostu i waze 62kg. . .strasznie to wyglada jestem taka nieproporcjonalna i nie czuje sie dobrze w swoim ciele tak bardzo nie kobieco, nie dziewczeco ;/
POKAŻ KOMENTARZE (3)