Myj i wietrz
To nieprawda, że kikuta pępowiny nie wolno moczyć. Podczas kąpieli możesz zachlapać pępuszek - potem i tak go osuszysz i przemyjesz spirytusem. Aby dobrze się goił, wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- Osuszaj to miejsce - przemywaj spirytusem, dbaj, by okolice pępuszka nie były zbyt długo przykryte mokrą pieluszką.
- Utrzymuj w niemal sterylnej czystości - używaj spirytusu 75-procentowego, przykładaj tylko jałowe gaziki, koszulkę, która styka się z pępuszkiem, prasuj.
- Zadbaj o dopływ powietrza - wietrz to miejsce, ubieraj maluszka w bawełniane, przewiewne ubranka.
Niepokojące sygnały
Zgłoś się do lekarza, jeśli okolice pępuszka zaczerwieniają się i lekko puchną oraz wysięk z pępka powiększa się, przybiera postać ropną lub surowiczą, ma niemiły zapach. Może to wskazywać na stan zapalny. W takiej sytuacji lekarz prawdopodobnie zaleci podanie maści z antybiotykiem lub antybiotyku w aerozolu. Po kilku dniach stan zapalny powinien ustąpić. Pępowina odpada zazwyczaj po 7-10 dniach (ale u niektórych maluszków kikut utrzymuje się nawet do 2-3 tygodni).
Co robić - krok po kroku
1. Pierścień wokół kikuta pępowiny przemywaj 75-procentowym spirytusem (1-2 razy dziennie). Delikatnie odciągaj kikut, by zdezynfekować cały pępek. Używaj patyczków z wacikiem.
2. Szybkiemu gojeniu pępuszka sprzyja wietrzenie jego okolic. Przytrzymaj więc maluszka z odkrytym brzuszkiem przez kilka minut podczas każdej zmiany pieluszki.
3. Po przetarciu pierścienia pępuszka spirytusem możesz nałożyć na niego jałowy gazik (zwłaszcza wówczas, gdy po odpadnięciu kikuta pępowiny pojawia się w tym miejscu odrobina krwi).
4. Gdy już zdezynfekujesz i przewietrzysz kikut pępowiny, załóż maleństwu pieluszkę. Początkowo warto kupować pieluszki ze specjalnym wycięciem na pępuszek (zwiększają dostęp powietrza).
Konsultacja: Małgorzata Kanonowicz, pediatra neonatolog, IMiDz