Od ssania do gryzienia

Noworodek umie ssać, a roczny brzdąc potrafi już zjeść kanapeczkę.
/ 16.03.2006 16:57
Dietetycy zalecają wprowadzanie nowych dań do diety niemowlęcia w wieku 4–6 miesięcy. Wtedy bowiem zarówno pokarm mamy, jak i mleko modyfikowane przestaje mu wystarczać.

Nie z butelki
Pół roku życia to najwyższy czas, by maluszek poznał smak owoców, warzyw, mięska i kasz, a potem także innych produktów. Niestety rodzice często pierwszą zupkę czy kaszkę podają szkrabowi z buteleczki ze smoczkiem. To błąd. Co prawda dzieci chętnie wypijają całą jej zawartość, więc posiłek szybko znika w brzuszku malucha, ale to jedyna korzyść.
Minusów jest znacznie więcej. Pijąc z butelki, dziecko nie ma motywacji, by uczyć się żuć i gryźć. Ponadto tak podawane kaszki i zupki są rozwodnione, więc mają dużą objętość, ale mało składników odżywczych. Dziecku może zabraknąć kalorii, witamin, składników mineralnych.
Lepiej więc wszelkie nowości, które wprowadzasz do diety maluszka, podawaj łyżeczką. Zwłaszcza, że cztero- czy pięciomiesięczny szkrab jest już do tego gotowy.

Trudne początki
Niektóre dzieci nie mają problemów z jedzeniem łyżeczką, inne początkowo wcale nie mają na to ochoty. Może się zdarzyć, że w pierwszych dniach maluszek będzie odwracał główkę, wykręcał się, pluł i płaczem domagał się piersi lub butelki.

Krok po kroku
Nie zniechęcaj się, ale i nie zmuszaj go do jedzenia. Jeśli nie chce teraz jeść zupki łyżeczką, spróbuj podać mu ją za jakiś czas. Nie każde nowe danie od razu posmakuje maluszkowi. Nie staraj się wówczas zabawiać szkraba. Po kilku dniach możesz ponowić próbę podania nielubianej potrawy.
Pamiętaj, że nauka jedzenia pokarmów stałych musi się odbywać stopniowo, w zależności od wieku i umiejętności dziecka.
- 4-6 misięcy: wszystkie pokarmy powinny być zmiksowane lub dokładnie rozgniecione widelcem (w przeciwnym wypadku dziecko może się zadławić). Jeśli maluszek, jedząc z łyżeczki, krztusi się (a tak początkowo może się zdarzyć), podawaj mu zupkę czy kaszkę nieco bardziej rozrzedzoną. Półrocznemu szkrabowi daj też już do rączki chrupki kukurydziane, które będzie samodzielnie jeść.
- 7-10 miesięcy: w zupkach mogą pojawiać się większe miękkie cząstki warzyw (mięsko trzeba jednak jeszcze zmiksować lub bardzo dokładnie posiekać). Nadal warto podawać maluszkowi do rączki chrupki kukurydziane, miękkie ugotowane warzywa lub cząstki obranego ze skórki jabłka.
- 11-12 miesięcy: dziecko może już jeść obiadek złożony z dwóch dań. Drugie danie to np. ziemniaczki lub kasza, pulpecik, jarzynka. Warto podać maluszkowi w całości owoce obrane ze skórki, takie jak jabłko, gruszka czy banan. Dziecko może też jeść samodzielnie chlebek, ciasteczka.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, Poradnia Dietetyczna Centrum Zdrowia Dziecka