Lęk przed kąpielą nie zawsze oznacza, że dziecko boi się wody. Czasami dziecko obawia się wieczornego rozstania z rodzicami, dlatego też unika kąpieli. Starszaki rozumieją, że po kąpieli kończy się zabawa i mamusia gasi światło w pokoju maluszka.
- za wysoka temperatura wody lub powietrza w łazience, piana przyklejająca się do ciałka maluszka,
- hałas w łazience - szum wody i nasilone głosy rodziców (czasami dziecko odbiera je jako krzyk),
- kosmetyki powodujące szczypanie oczek,
- prysznic - często kojarzony z głową pełną dziurek, z której nagle, niespodziewanie tryśnie woda i zaleje oczka i nosek,
- pośpiech i gwałtowne ruchy rodziców - dziecko odczuwa je jako niemiłe i niebezpieczne.
Mycie główki może być naprawdę nieprzyjemne. Rodzice przypomnijcie sobie czasy kiedy to wam myto główkę. Spływająca po twarzy woda z mydlinami. Szczypanie oczu i obecność mydlin w buzi (kiedy zapomniało się zamknąć buzi). Oj okropne.
Aby uniknąć takich wspomnień warto stosować szampony łagodne dla oczu. Możesz myć włosy w pozycji półleżącej (woda spływa ku tyłowi). Jeśli zauważysz, że lęk przed myciem głowy jest nie do opanowania - zaniechaj tej czynności na jakiś czas. Przecieraj głowę mokrą myjką i szczotkuj włoski wilgotną szczoteczką. Wówczas malec łatwiej zapomni o przykrych doznaniach.
Dodatkowo możesz kupić specjalny daszek, który zatrzyma wodę i osłoni oczka. Rolę daszka może pełnić ręcznik, który maluszek przyciśnie do buzi. Dzięki temu woda i piana nie dostana się do oczu.
Innym dobrym sposobem na oswojenie maluszka z myciem główki jest zabawa w nurkowanie. Supernurek powinien mieć maskę, która osłania oczy i nos. Dziecko może w niej zaglądać do wody i wyławiać z dna np. kolorowe rybki. A ty przy okazji możesz umyć włoski.
Co zrobić, aby nadal było miło?
Nie zmuszaj maluszka do kąpieli. Inaczej wywołasz strach i długotrwały uraz. Jeśli maluch nagle zaczął się bać kąpieli, spróbuj mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody albo poza wanną.
Pokaż maluchowi, jak działa prysznic. Nie będzie już wtedy dla niego taki straszny. Nałóż na brzeg wanny trochę piany i pozwól dziecku ją spłukać. Niech odkręci wodę i ją zakręci. Ty stale kontroluj sytuację (uważaj, żeby maluch się nie poparzył gorącą wodą itd.).
Kąpiel uprzyjemnią atrakcyjne dodatki np. kolorowe zabawki i ręczniczek z Kubusiem Puchatkiem.
Celina Fręczko, położna