POLECAMY

Mierzenie temperatury

Staramy się z mężem o dzidziusia od jakiegoś czasu. Od początku stycznia zaczęłam robić wykres temperatur, jest on bardzo dziwny, opiszę go:
Mierzenie temperatury

Staramy się z mężem o dzidziusia od jakiegoś czasu. Od początku stycznia zaczęłam robić wykres temperatur, jest on bardzo dziwny, opiszę go:
3 stycznia - 36,4
4-5 stycz. - 36,6
6-7-8 stycz . -36,7
9-10-11-12 stycz. - 36,6
13 stycz. - 36,7
14 stycz. - miedzy 36,6 a 36,7
15 stycz. - 36,6
16 stycz. - 36,5
Jak Pani myśli, czy w ogóle owulacja nastąpiła?
Podaję kilka ważnych informacji w stosowaniu tej metody.
Metoda kalendarzowa Ogino-Knausa:

Cykl miesiączkowy liczymy od pierwszego dnia krwawienia. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu. Przynajmniej przez około pół roku należy notować długość kolejnych cykli. I dopiero wtedy (jeśli okres jest regularny) kobieta zna swój cykl i czas jego trwania. Mniej więcej w jego połowie występuje jajeczkowanie. Z jajnika uwalnia się komórka jajowa zdolna do zapłodnienia. Wtedy to może dojść do zapłodnienia. Moment ten nazywamy owulacją.

Komórka jajowa żyje przeciętnie 12-48 godzin. By zajść w ciążę, stosując tę metodę, kobieta musi dokładnie ustalić kiedy występuje owulacja (około 12-14 dzień). Znając te dane, należy wziąć jeszcze pod uwagę czas przeżycia komórki jajowej i plemników oraz dodać dwa dni przed spodziewaną owulacją i 2 dni po niej. To okres płodny 10-18 dzień cyklu.
Aby uniknąć ciąży, należy wstrzymać się od kontaktów w tym czasie. Metoda ta jest przydatna dla kobiet regularnie miesiączkujących. Długość cykli może się zmieniać po porodzie, chorobie, podróży, na skutek zmiany klimatu, przeżyć silnych stresów. Wtedy także zmienia się termin jajeczkowania!!!
Dzień owulacji najlepiej obliczyć odejmując 14 dni od średniej długości trwania 6 ostatnich cykli.

Szczerze - jak narysowałam wykres tej temperatury to nie widać jakiegoś gwałtownego wzrostu temperatury, ale dlaczego obserwacja się zakończyła w dniu 16.01.09? Proszę dalej czynić obserwację i rysować wykres. Jeśli współżyjecie państwo bez zabezpieczenia, regularnie - to się uda.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)