POLECAMY

Maluch nie chce jeść nic prócz mleka

Witam, mój synek ma już prawie 8 miesięcy, od początku karmię piersią, od około 4-5 miesiąca wprowadzam do jego diety zupki i deserki.
Maluch nie chce jeść nic prócz mleka

Witam, mój synek ma już prawie 8 miesięcy, od początku karmię piersią, od około 4-5 miesiąca wprowadzam do jego diety zupki i deserki - mój problem polega na tym, że on w ogóle nie chce jeść nic innego oprócz piersi - zaczęłam podawać mu mleko modyfikowane, ale z marnym skutkiem, gdyż nie chce w ogóle pić ani z butelki, ani z kubeczków - poję go więc łyżeczką. Niedługo chciałabym odstawić go od piersi, ale on nic innego poza nią nie chce jeść. Dodam, że jestem na diecie - syn jest bezmleczny - więc moje mleko nie ma zbyt wielu witamin. Proszę o radę.


Małgosia
Przede wszystkim mamusia musi zmienić swoje poglądy. To, że pani nie pije mleka, nie oznacza, że pani mleko nie jest wartościowe. 4-5 miesiąc to trochę wcześnie na wprowadzenie pokarmów stałych u maluszka karmionego wyłącznie piersią. Proszę zadbać o to, aby jedzonko było „kolorowe”, talerzyk ładnie wyglądał (np. z Kubusiem Puchatkiem). Może pani się bawić z dzieckiem przy jedzeniu, np. mama karmi maluszka a maluszek mamę. Wymaga to dużo cierpliwości, ale przynosi efekty. Proszę malucha zapoznać ze sprzętem kuchennym, np. pokazać mu łyżeczki kolorowe, niech się nimi pobawi. Niektóre maluchy chętnie piją z kubeczków, a inne muszą to polubić. Synek musi wiedzieć, że mimo tego, iż mamusia nie daje cały czas cycuszka, to nadal bardzo go kocha - dużo przytulania i zabawy. To, że mama ogranicza podawanie piersi, może oznaczać dla niego brak więzi. Dlatego proszę spróbować poić dziecko kubeczkiem - mając synka na kolanach i przytulając go. Zawsze to zadanie można zlecić tatusiowi, bo maluch wie, że z piersi tatusia mleczko nie płynie i albo pije z kubeczka, albo nic nie pije. Najważniejsze to proponować synkowi pokarmy stałe, ale nie przy każdej możliwej okazji, bo może go to zniechęcić. Nic na siłę, ale stopniowo. Jedne maluszki szybciej chcą jeść coś innego, a inne później. Jednak 8 miesięcy to czas, aby uczyć się gryzienia, bo te mięśnie (które teraz ćwiczą się przy gryzieniu) będą przydatne w nauce mówienia. Życzę cierpliwości i wytrwania.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Moja córeczka ma 9 miesięcy i mam ten sam problem.Je wyłącznie pierś,najgorsze jest to,że zaczyna mi pokarmu brakować,bo moje piersi z dnia na dzień robią się mniejsze. Budzi się po 4 razy w nocy do jdzenia,zapewne dlatego,że na raz się nie najada.Jestem załamana, bo z łyżeczki też nie chce, zje max 4 i już więcej w nią nie wcisnę,mleko z butelki, kubka, łyżeczki odpada...co robić? Od 3 miesięcy Mała przytyła niecały kg , Ma już 8 zębów i wszystkie jej histerie z niejedzeniem przerzucałam na barki ząbkowania...ale teraz to nie to. Dodam,że walczę z łyżeczką od 5 miesiąca.Zagadywanie, śpiewanie, robienie a kuku nie pomaga...a dni lecą...martwię się o jej zdrowie...ps. miała ost. w przeciągu 2 miesięcy 3 infekcje...ratunku!!!
/9 lat temu
mój synek tez nie chce jesc na widok łyzeczki i butli wpada w histerie. co mam zrobić by nakłonić malca do jedzenia.