Nawet my - dorośli - mamy zimą problemy z suchą, zaczerwienioną skórą. A skóra dziecka jest delikatniejsza i wrażliwsza od naszej. Może ją podrażnić nie tylko mróz, ale nawet wilgoć czy podmuch chłodnego wiatru. Suche, nagrzane powietrze, jakie jest w mieszkaniach także jej nie służy. Jakie kosmetyki będą zatem potrzebne zimą?
1. Płyn do kąpieli
Zimą, gdy skóra jest bardziej sucha niż zwykle, warto korzystać z płynów do kąpieli, które zawierają składniki natłuszczające. Informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu.
2. Krem do pupy
Okolice pupy są szczególnie narażone na podrażnienia, dlatego trzeba je zabezpieczać przed tarciem i wilgocią tłustą warstwą kremu (najlepiej takiego z dodatkiem tlenku cynku). Smaruj nim pupę podczas każdego przewijania.
3. Mleczko lub balsam do ciała
Kremy ochronne, które stosuje się „na wyjście”, nie nadają się do pielęgnacji skóry w domu: są zbyt „ciężkie”. Lepiej stosować lżejsze preparaty – takie same jak w innych porach roku. Jak często trzeba po nie sięgać? Jeśli skóra jest normalna – wystarczy raz dziennie, gdy sucha – nawet kilka razy na dzień.
4. Krem ochronny
Trzeba go używać przed każdym wyjściem, nawet jeśli mróz nie jest trzaskający, a wy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Taki krem jest jak kołderka – pozwala skórze oddychać, a jednocześnie tworzy na niej cieniutką warstwę, która chroni przed utratą ciepła, wysuszeniem i podrażnieniami. A także przed słońcem (kremy ochronne zawierają filtry UV). Tak, tak, to ważne także zimą, ponieważ promienie świetnie odbijają się od śniegu.
5. Nawilżane chusteczki
Są bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba przewinąć smyka poza domem lub oczyścić swoje dłonie z brudu (zanim dotkniesz malca). Pamiętaj, że chusteczki powinny być dostosowane do wieku smyka – te dla najmłodszych niemowląt są znacznie bardziej delikatne od tych dla starszaka.
6. Szampon
Włosy niemowlaka możesz myć mydłem albo płynem do mycia ciała. Jeśli jednak dziecko ma już bujne włosy, przyda ci się łagodny szampon, który ułatwia ich rozczesywanie. Dobry też będzie taki, który odżywia lub nawilża ukrytą pod czapką czuprynkę.