Karm piersią tak długo, jak zechcesz!

Choć wiele mam deklaruje, że chce długo karmić piersią, rzeczywistość okazuje się dużo trudniejsza. Dlaczego tak się dzieje?
/ 16.08.2012 06:09

Choć wiele mam deklaruje, że chce długo karmić piersią, rzeczywistość okazuje się dużo trudniejsza. Dlaczego tak się dzieje?

Karm piersią tak długo, jak zechcesz!

Fot. Dreamstime

Najnowsze badania
Opublikowane badanie w czerwcu 2012 na łamach “Pediatrics”, pokazuje, że ponad 85% mam w Stanach Zjednoczonych deklaruje zamiar karmienia piersią przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka, bądź dłużej, ale tylko 32,4% kobiet osiąga swój cel. 42% mam, które zamierzały karmić przynajmniej przez trzy miesiące, rezygnuje w ciągu miesiąca, a 15% - po opuszczeniu szpitala. Najmniejsze prawdopodobieństwo zrealizowania celu długiego karmienia piersią miały Panie cierpiące na otyłość i palaczki. Sukces zaś najczęściej odnosiły zaś mamy, które były mężatkami i urodziły już inne dzieci.

A w Polsce?
W Polsce 76% mam karmi dziecko piersią przynajmniej przez pierwsze cztery miesiące, a 56% kontynuuje karmienie w późniejszych miesiącach – takie są oficjalne statystyki. Jednakże, inne badania (z 2010 roku) przeprowadzone w ramach Programu Promocji Karmienia Piersią i Pokarmem Kobiecym Dzieci w województwie kujawsko-pomorskim pokazały, że 86% dzieci jest karmionych piersią po porodzie, w trzecim miesiącu życia dziecka karmi już tylko 31% mam, a w piątym – 14%. Przypomnijmy, że WHO zaleca wyłącznie karmienie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia dziecka, gdyż niesie to ze sobą szereg korzyści i dla mamy (np. mniejsze ryzyko raka piersi), a przede wszystkim dla dziecka (np. mniejsze ryzyko cukrzycy, alergii itd.).

Doradztwo laktacyjne
Czynników, które zwiększają szanse na sukces karmienia piersią jest wiele. Lekarze pediatrzy i położne podkreślają, że niezwykle ważne jest przystawienie dziecka tuż po porodzie – sam kontakt „skóra do skóry” sprzyja budowaniu więzi między matką a dzieckiem. Duże znaczenie ma opieka poporodowa i pomoc położnych, jednak nie zawsze osiągniemy w szpitalu taką pomoc, jakiej potrzebujemy – prośmy jednak o wskazówki czy o pomoc położną, póki mamy taką możliwość. Natomiast jeszcze w ciąży warto przygotować sobie kontakty do poradni laktacyjnych – mogą się okazać pomocne w pierwszych dniach po wyjściu ze szpitala, kiedy to w obliczu nawału pokarmu czy bolesności piersi kobieta często czuje się bezradna i przerażona.

Kiedy butelka? A może od razu kubek?

Karm piersią tak długo, jak zechcesz!

Fot. AKUKU

 

Każde dziecko jest inne, dlatego trudno o jednoznaczne wskazówki. Eksperci zalecają jednak by spróbować dać dziecku butelkę wtedy, gdy już dobrze sobie radzi z ssaniem piersi, ale nie jest na tyle przyzwyczajone, by nie chcieć niczego innego. Brzmi enigmatycznie? Ogólnie zaleca się, aby przez piersze sześć tygodni, nie dawać dziecku ani butelki, ani nawet smoczka, a jedynie karmić piersią. Uchwycenie właściwego momentu zależy także od sposobu, w jaki mama zamierza karmić dziecko przez kolejne miesiące i jaki tryb życia będzie prowadzić. Jeżeli zamierzasz być z dzieckiem w domu i nie rozstajecie się na dłużej, niż 2-3 godziny, może się okazać, że butelka nigdy nie będzie ci potrzebna. Rozważ jednak uczenie dziecka picia z kubeczka – latem, gdy są upały, twoje dziecko jest spragnione, a ty nie masz możliwości podać mu piersi, miej przy sobie kubeczek z miękkim ustnikiem, by podać maluchowi wodę. Naukę picia z kubeczka możesz zacząć już od czwartego miesiąca życia dziecka. Wiele mam, które w ogóle nie chcą podawać dziecku butelki, bo zamierzają długo karmić piersią i boją się zaburzyć odruch ssania, uczy pić niemowlę mleko właśnie z kubeczka!

Wsparcie partnera i najbliższych, zdrowa dieta, uzupełnianie płynów, odpoczynek, umiejętność relaksowania się, spokój, dobra organizacja, bliski kontakt z dzieckiem, pomocne akcesoria, a przede wszystkim - wiara w siebie i swoje możliwości – to elementy, dzięki którym mamy długo mogą karmić swoje pociechy własnym mlekiem.

Źródło: Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA