Jedziemy na majówkę

Piękna pogoda zachęca do weekendowych wypadów. Ale podróż z maluchem nie może być po prostu impulsem. Do takiego wyjazdu musisz się (przygotować. O kilku sprawach warto, a nawet trzeba pamiętać.
/ 30.04.2007 10:48
Najpierw dobrze zaplanuj cały wyjazd – podróż z maluchem bywa niekiedy kłopotliwa. Nie martw się jednak na zapas, bo każdy problem można przecież rozwiązać.

Kiedy najwcześniej można wyjechać z dzieckiem?
Pierwsze tygodnie życia to dla noworodka czas oswajania się ze światem, dlatego z podróżami i wizytami odczekaj co najmniej trzy tygodnie. Potem wszystko zależy od ciebie i tego, czy malec lubi jazdę autem. W podróże trwające 8–10 godzin wybierzcie się dopiero, gdy dziecko skończy trzy miesiące. A za granicę rozsądniej jest lecieć samolotem.
Kilkumiesięczny bobas lepiej zniesie krótki lot niż 15-godzinną jazdę w foteliku. Wyjeżdżając, zawsze pomyśl, co jest lepsze dla twojej pociechy.

Co jaki czas trzeba (robić przerwy?
To zależy od wieku dziecka. Jeśli śpi, nie warto się zatrzymywać. Ale na karmienie trzeba zrobić postój – nie wolno podawać piersi czy butelki w czasie jazdy. Jeśli malec się zakrztusi, nie zdołasz mu pomóc.
Starsze niemowlę potrzebuje przerwy co dwie, trzy godziny, aby się poruszać. Jeśli raczkuje, rozłóż na trawie koc, gdy chodzi – pozwól mu podreptać.

Jak dziecko powinno podróżować
W foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone wśpoduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy.
Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się.
Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50 km/h waży około pół tony!

Który model fotelika (jest najlepszy?
Dla maluszka, nieumiejącego jeszcze siedzieć, wybierz model, który można ustawić wśpozycji leżącej. Kupując -fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół.
Dla niemowlęcia najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika.

Kiedy zmienić fotelik na większy?
Zgodnie z kodeksem drogowym fotelik należy dopasować do wagi, a nie wieku dziecka. Producenci fotelików stosują się do tych regulacji, dzieląc je na kilka grup: 0+, 1, 2 i 3. Rodzice dziecka poniżej pierwszego roku życia mają do wyboru foteliki z grupy 0+ i 1: fotelik-nosidełko od urodzenia do 13 kg, fotelik od urodzenia do 18 kg oraz dla starszych niemowląt fotelik od 9 do 18 kg.
Fotelik koniecznie wymień, gdy dziecko osiągnie taką wagę, jaką producent podaje w instrukcji obsługi. Zawsze też zwracaj uwagę, kiedy maluszkowi przestaje być wygodnie w starym foteliku. Gdy nóżki dziecka nie mieszczą się pomiędzy fotelikiem a oparciem siedzenia zśprzodu, gdy pasy zaczynają cisnąć w ramionka lub kiedy dziecko po prostu przestaje się w nim mieścić, to znak, że należy zmienić go na większy.

W jaki sposób uatrakcyjnić dziecku podróż
Nie tylko zabawkami, bo one szybko go znudzą. Opowiadaj dokąd jedziecie, naśladuj głosy zwierząt, wymawiaj proste sylaby, śpiewaj (maluchy przepadają za popisami wokalnymi rodziców). Podczas dłuższej podróży najlepiej, by w samochodzie był jeszcze ktoś oprócz kierowcy. Może wtedy razem z malcem oglądać książeczki, zamienić pluszaki w aktorów iśudawać, że mówią.
Kiedy skończą ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć, zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem zabawkę, która na jakiś czas zajmie jego uwagę.

Jakie jedzenie wziąć na drogę
Przekąski powinny być łatwe do podania, pożywne, ale nie ciężkostrawne, i niebrudzące rąk. Najlepsze są więc malutkie kanapki. Nie wkładaj do nich warzyw czy sosów. Warzywa iśowoce dobrze jest pokroić na małe kawałki i włożyć je osobno do plastikowego pojemnika. Raczej unikaj zabierania na drogę słodyczy – zdrowsze są wafle ryżowe lub chrupki kukurydziane. Spakuj także niegazowaną wodę mineralną w małych butelkach z ustnikiem: dobrze gasi pragnienie i nawet gdy się wyleje, nie zostawi plam.

Najlepszy fotelik dla malucha
Kupując go, zwróć uwagę na kilka szczegółów.
- mocowanie – są dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na podstawce na stałe zamontowanej
w aucie. Ten drugi jest wygodniejszy.
- regulację pochylenia oparcia oraz wysokości szelek – jeśli dziecko zaśnie, pochylisz oparcie, a szelki wydłużysz, gdy brzdąc urośnie.
- zdejmowane pokrycie – gdy się zabrudzi, będziesz mogła je uprać.

Tekst: Małgorzata Uścińska