POLECAMY

Jakie badania przed ciążą?

Podjęliśmy z mężem decyzję i bardzo chcemy mieć dziecko. Czy przed ciążą należy wykonać jakieś szczegółowe badania? Z tego, co czytałam, to należy się specjalnie do tego stanu przygotować,...
Okres a ciąża

Podjęliśmy z mężem decyzję i bardzo chcemy mieć dziecko. Czy przed ciążą należy wykonać jakieś szczegółowe badania? Z tego, co czytałam, to należy się specjalnie do tego stanu przygotować. Co Pani zdaniem jest najważniejsze? Dodam, że wcześniej lekarz stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników. Jaki to może mieć wpływ na staranie się o dziecko? Dziękuję za odpowiedź.

Kasia

Odwiedź swojego lekarza ginekologa. On, wykonując badania usg i badanie ginekologiczne, oceni Twój stan np. czy nie ma jakieś nadżerki, grzybicy, które należałoby wyleczyć. W pani przypadku proponuję też udać się do ginekologa-endokrynologa. Zespół policystycznych jajników związany jest ze wzrostem androgenów, może to powodować zaburzenia miesiączkowania i cykle bezowulacyjne. Ale spokojnie, można zajść w ciążę samoistnie lub musi być podjęta kuracja, dlatego jak najszybciej do lekarza.

Jeśli nie chorowałaś na różyczkę, wykonaj badanie na obecność przeciwciał. Choroba ta stanowi wielkie zagrożenie dla płodu zwłaszcza w początkach ciąży. Jeśli wynik będzie ujemny, wskazane zaszczepić się przeciwko tej chorobie. UWAGA!!! Trzy miesiące po zaszczepieniu NIE WOLNO ZAJŚĆ W CIĄŻĘ! Badanie na toksoplazmozę wykonaj również.

Jeśli palisz lub pijesz - jak najszybciej z tym zerwij! (mąż również!!!, bierne palenie dopiero truje).

Zmniejsz stres w swoim życiu. Zadbaj o równowagę między pracą a relaksem.

Odwiedź stomatologa!

Właściwa dieta - bogata w kwas foliowy. Jego odpowiedni poziom ogranicza występowanie wad cewy nerwowej u płodu. Trzy miesiące przed zapłodnieniem możesz już zażywać kwas foliowy. Produkty bogate w kwas foliowy to:
Warzywa zielonolistne, wątróbka cielęca, fasola, soczewica i owoce.

Jeśli chorujesz na jakieś schorzenia np. cukrzycę, astmę itp. decyzję zajścia w ciążę omów ze swoim lekarzem ogólnym.

Powodzenia, głowa do góry. Osobiście znam kobiety, które bez kuracji zaszły w ciążę i to "za pierwszym razem". Proszę dać znać jak się potoczyły sprawy dalej.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
super