POLECAMY

Jaka zabawka dla niemowlęcia

Fascynujące jest to, że choć maluch nie ma pojęcia o psychologii czy rozwoju, wybiera dla siebie te zabawy i zabawki, które przynoszą mu najwięcej korzyści. 
Jaka zabawka dla niemowlęcia fot. Panthermedia

1 miesiąc 

Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory (np. czarny i biały) i lubi na nie patrzeć. 
Jaka zabawka? Powieś nad łóżeczkiem np. czerwony balonik lub kartkę, na której namalujesz czarno-białą szachownicę albo buzię z dużymi oczami i uśmiechem.  

2-3 miesiąc 

Trzymiesięczny maluszek umie już wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. 
Jaka zabawka? W tym okresie życia dziecka hitem będzie muzyczna kolorowa karuzelka. Choć większość z nich ma pastelowe kolory, postaraj się znaleźć jakąś o bardziej wyrazistych barwach. Wiele uciechy sprawią też dziecku zabawy paluszkowe, np. „Idzie rak nieborak” albo „Sroczka kaszkę ważyła”.

4 miesiąc

Dziecko coraz sprawniej chwyta zabawki, które są w zasięgu jego rączek. Do tego umie już długo wytrzymać w pozycji na brzuszku.  
Jaka zabawka? Ogromną radość sprawi maluchowi stojące plastikowe lusterko, w które będzie mógł się wpatrywać, leżąc na brzuszku. Świetną propozycją będzie zestaw grzechotek albo mata edukacyjna z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię.

5-6 miesiąc 

Mały akrobata jest coraz bardziej sprawny. Umie już samodzielnie złączyć rączki, przekręcić się z brzuszka na plecki, chwycić swoją stopkę. 
Jaka zabawka? Malec coraz więcej przyjemności czerpie z zabawy swoim ciałem. Może ssać paluszki, wkładać do buzi swoją stópkę albo badać jedną dłonią drugą. 

7-8 miesiąc

Teraz czas na ruch! Dziecko może pełzać albo raczkować (choć nie zawsze w obranym przez siebie kierunku). 
Jaka zabawka? W tym okresie dużo radości przyniesie mu zabawa toczącą się piłeczką: miękką i pluszową, którą można wziąć do buzi, albo grającą, np. z dzwoneczkiem w środku. 

9 miesiąc

Rączki malucha są już na tyle sprawne, że łatwo poradzą sobie z przewracaniem kartek w książce (a nawet rwaniem maminej gazety!). 
Jaka zabawka? Książeczka z twardymi, kolorowymi kartkami to najlepszy prezent! Dziecko może oglądać obrazki ze zwierzętami i uczyć się, jakie dźwięki wydają np. piesek, kotek i krówka. 

10-11 miesiąc 

Maluch ma coraz precyzyjniejszy chwyt. Chętnie bierze do rączek zabawki o różnych fakturach, obraca je w rączkach, bada (dłońmi i językiem) i próbuje wkładać do różnych pojemników. 
Jaka zabawka? Przyda się pudełko z klockami albo sorter, dzięki któremu dziecko uczy się rozróżniać kształty i ćwiczy koordynację oko–ręka. Maluch lubi również bawić się wyjmowaniem i wkładaniem mniejszych kubeczków w większe. 

12 miesiąc 

To czas poważnych zmian! Malec zaczyna wspinać się przy meblach i podejmuje nieśmiałe próby chodzenia. 
Jaka zabawka? Zdobywanie nowych umiejętności będzie łatwiejsze i ciekawsze z pchaczem na kółkach. Od tradycyjnego chodzika pchacz różni się tym, że malec tylko opiera się o zabawkę. Dzięki temu uczy się samodzielnego utrzymywania równowagi.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
mata edykacyjna i książeczki (najpierw całokartonowe a potem juz zwykłe) to były ulubione zabawki moich dzieci.
/3 lata temu
Dla najmłodszych dzieci polecane są książeczki kontrastowe. Ponieważ, tak jak wspomniał autor artykułu, dziecko na początki życia widzi tylko kontrastowe barwy, trzeba bardzo dokładnie wybierać zabawki, które je zainteresują. A książeczka to zawsze najlepszy prezent, już od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię i pozwala maluchowi poznać otaczający go świat. Książki powinny towarzyszyć dzieciom podczas wszystkich etapów rozwoju. Dla trzymiesięcznego malucha można zakupić książeczkę, która wydaje ciekawe dźwięki, na przykład różnych zwierząt domowych. Dla malucha, który rozpoczął czwarty miesiąc życia świetną zabawą będzie przeglądanie książeczek dotykowych, z elementami o różnej fakturze, które go zaintrygują i zachęcą do dalszego poznawania świata. Oferta książeczek dla najmłodszych jest bardzo szeroka, na pewno warto dokładnie ją śledzić i wybierać pozycje, które są idealne dla naszych pociech na danym etapie rozwoju. Jeśli już od najmłodszych lat będziemy wpajać maluchom miłość do lektury (początkowo oczywiście w obrazkowej formie), tym chętniej będą one sięgać po książki już jako dorośli ludzie.
/3 lata temu
ja polecam przytulanki, moja codziennie usypia przy takiej z firmy oops kupiłysmy w sklepie kinderland24 nie znalałm wczesniej tej firmy, ale juz wiem ze jest swietna. Super mieciutki materiał, prana kilka razy i nic sie z nia nie stało.
POKAŻ KOMENTARZE (5)