Jak sprawdzić wózek dziecięcy przed jego zakupem?

Przed dokonaniem zakupu wózka dla dziecka poszukujemy informacji dotyczących przede wszystkim jego jakości, ceny i walorów użytkowych. Źródłem wiedzy są w tym przypadku najczęściej znajomi, fora internetowe oraz artykuły publikowane w sieci. Aby mieć pewność, ze kupowany wózek jest trafionym zakupem, warto sprawdzić go jeszcze w punkcie sprzedaży.

Przed dokonaniem zakupu wózka dla dziecka poszukujemy informacji dotyczących przede wszystkim jego jakości, ceny i walorów użytkowych. Źródłem wiedzy są w tym przypadku najczęściej znajomi, fora internetowe oraz artykuły publikowane w sieci. Aby mieć pewność, ze kupowany wózek jest trafionym zakupem, warto sprawdzić go jeszcze
w punkcie sprzedaży.

Podczas kupowania wózka w sklepie warto poddać wybrany model kilku prostym testom i dokładnie wypytać sprzedawcę o istotne kwestie związane z bezpieczeństwem jego użytkowania. Na co zwrócić uwagę podczas takiej rozmowy i jak samodzielnie sprawdzić wózek, radzi Jerzy Mszyca, kierownik Działu Kontroli Jakości firmy Deltim produkującej wózki dziecięce marki Navington i X-lander.

Jak sprawdzić wózek dziecięcy przed jego zakupem?

1. Sprawdź, czy w obszarze zasięgu rączek dziecka nie ma ostrych krawędzi oraz otworów i szczelin Mogą one być zagrożeniem dla paluszków dziecka!
2. Zapytaj sprzedawcę o certyfikaty bezpieczeństwa. Każdy model powinien posiadać oznaczenie EN1888:2003 lub wprowadzone w tym roku oznaczenie EN 1888:2012.
3. Zweryfikuj skuteczność działania hamulca. Jak to wykonać? Zablokuj hamulec,
a następnie bardzo energicznie popchnij wózek, naciskając jednocześnie na rączkę – tak, aby koła się nie poślizgnęły. Hamulec w trakcie takiego ruchu nie powinien się rozłączyć ani pęknąć!
4. Sprawdź, czy elementy tkaniny w strefie dziecka nie zawierają włókniny, pianki tapicerskiej czy innego materiału, który dziecko może oderwać, odgryźć i połknąć!
5. Oceń powierzchnię oparcia – powinna być gładka i nie zawierać elementów, które mogą uciskać plecki dziecka.
6. Przetestuj pasy bezpieczeństwa – nie mogą się rozpinać nawet przy lekkim szarpnięciu.
7. Sprawdź, czy wózek jedzie prosto – popchnij wybrany model na odcinku 5 m, powierzchnia powinna być płaska i równa. Wózek nie może zboczyć z toru o więcej niż 20 cm. Jeżeli wózek ma skrętne przednie koła, podczas testów zablokuj je.
8. Sprawdź skuteczność połączenia gondoli, fotelika lub spacerówki z ramą wózka. Unieś wózek, trzymając za gondolę czy fotelik. W trakcie unoszenia nie powinno dojść do ich rozłączenia.
9. Naciskając na środek siedzenia wózka sprawdź, czy wózek posiada amortyzację. Dobra amortyzacja zapewni dziecku komfortową jazdę podczas podróży na wyboistych terenach poza miastem.
10. Zwróć uwagę na wielkość budki i zastanów się, czy będzie ona wystarczająco chronić dziecko przed wiatrem.
11. Sprawdź czy gondola wózka ma możliwość przenoszenia jej za rączkę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Gondolę można chwycić wygodnie jedną ręką, a rączka jest stabilniejsza niż uszy doszywane do boków gondoli.
12. Przyjrzyj się kołom wózka i zastanów się po jakim terenie będziesz najczęściej spacerować. Na wyboistych chodnikach i drogach bardzo dobrze sprawdzają się pompowane koła z łożyskami, które nie skaczą i gładko się toczą.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/3 tygodnie temu
Moim wyznacznikiem były koleżanki i siostry, które już swoje maluchy odchowały. Wybrałam wózek polecony, sprawdzony, teraz czekam na swoje maleństwo które będzie się nim woziło.
/2 miesiące temu
W sumie racja najlepsze są opinie koleżanek, sąsiadek które maja dany wózek dłuższy czas:)
/6 miesięcy temu
Ja oprócz testowania w sklepie kierowałam się doświadczeniem koleżanek. Większość miała wózki anex i bardzo je chwaliła, wygodne, łatwe w obsłudze i z fajnym designem. Finalnie ja też wybrałam anex i ich świetną serię discovery!
POKAŻ KOMENTARZE (9)