Jak pielęgnować niemowlę

małe dziecko fot. Panthermedia
Twój bobas też czasem miewa problemy. Odparzona pupa, ropiejące oczka lub swędząca wysypka - sprawdź, jak szybko mu pomóc.
/ 09.03.2012 16:35
małe dziecko fot. Panthermedia
Ropiejące oczka

Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka ropieją mocniej, malec ma prawdopodobnie infekcję, z którą trudno ci będzie uporać się domowymi sposobami.

Co robić? Jeśli oczy maluszka ropieją tylko odrobinę, możliwe, że wystarczy prawidłowa higiena. Przemywaj je przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną od skroni w kierunku noska. Za każdym razem zmieniaj gazik. Jeśli oczy ropieją mocno, wybierz się z dzieckiem do okulisty, który przepisze leki.

Pleśniawki

To białe zmiany (plamki lub nalot) wewnątrz jamy ustnej i na języku, które nie schodzą po potarciu palcem. Wywołują je u dzieci drożdżaki, którymi smyki zarażają się od dorosłych albo poprzez brudne rączki. Nie są na szczęście groźne i na ogół nie powodują żadnych powikłań, ale bolą i utrudniają jedzenie. To dlatego maluszek z pleśniawkami może być marudny i popłakiwać. No i jeszcze jedno – nie znikają same.

Co robić? Wybierz się z dzieckiem do lekarza, bo biały nalot może też towarzyszyć infekcjom gardła. Leczenie polega najczęściej na pędzlowaniu
wnętrza buzi lekiem w płynie. Jeśli karmisz piersią, smaruj nim także brodawki, żeby nie doszło do wtórnego zakażenia. Lekarz może również
zlecić dziecku lek przeciwgrzybiczny.

Odparzona pupa
Noworodki i niemowlęta mają bardzo delikatną skórę. Dlatego ze względu na ciepło, wilgoć i brak dostępu powietrza do podrażnień najczęściej dochodzi pod pieluszką.

Co robić? Przede wszystkim zapobiegaj - regularnie przewijaj maluszka, pieluszki tetrowe zmieniaj za każdym razem, gdy dziecko zrobi siusiu, a jednorazowe – zanim spuchną. Starannie myj okolice pupy - używaj do tego zwilżonego wodą wacika. Mydło stosuj tylko wówczas, gdy dziec­ko zrobi kupę. W pozostałych przypadkach wystarczy woda. Dokładnie osuszaj skórę, a potem smaruj ją maścią ochronną albo wazeliną. Pozwalaj maluszkowi też leżeć bez pieluszki – najlepszym poza wodą „kosmetykiem” dla niemowlęcia jest powietrze.

Zobacz, co zrobić, jeśli mimo wszystko na pupie malucha pojawiły się odparzenia >>>
Jeśli mimo pielęgnacji pojawiły się odparzenia

* Pielęgnuj dziecko staranniej niż dotąd - jeszcze częściej zmieniaj pieluszki.
* Ostrożnie stosuj mydło - może wysuszać podrażnioną skórę.
* Do mycia pupy używaj wyłącznie jednorazowych myjek (np. kłębków waty) lub chusteczek do skóry wrażliwej. Są wygodne, zwłaszcza poza domem.
* Smaruj pupę kremem albo maścią przeciwko odparzeniom - na własną rękę nie stosuj maści przeciwzapalnych, zwłaszcza sterydowych. Nieprawidłowe stosowanie takich leków może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.
* Nie używaj płynów do kąpieli ani innych kosmetyków poza kremami i maściami przeciwko odparzeniom.
* Nie wycieraj malca ręcznikiem - osusz go delikatnie, dotykając skóry tetrową pieluszką.
* Wietrz - pozwól malcowi leżeć bez pieluszki częściej i dłużej niż zwykle.
* Luźno zakładaj pieluszkę - jeśli korzystasz z pieluszek tetrowych, to nie stosuj ceratek, które nie dopuszczają powietrza.

Jeśli mimo pielęgnacji zmiany się zaostrzają (pojawiają się krostki, grudki, pęcherzyki lub nadżerki) albo sytuacja nie poprawia się w ciągu dwóch, trzech dni, najlepiej jest skorzystać z fachowej pomocy.